11 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Yatirimadestek.gov.tr ve İş geliştirme Hibe ve Teşvikler Koçu

Teşviklerle ilgili yeni bir proje daha. Devlet kurumlarının Teşvikler ile ilgili stratejisinin son ürünü muhteşem bir proje daha (!). Yapanların eline sağlık. Bazı projeler Covid dönemi genelgelerine benziyor. Çünkü aslında hazırlayanlar ve hazırlatanların gerçeklerden haberi yok.

www.yatirimadestek.gov.tr

Teşviklerle ilgili yeni bir proje daha. Devlet kurumlarının Teşvikler ile ilgili stratejisinin son ürünü muhteşem bir proje daha (!). Yapanların eline sağlık. Bazı projeler Covid dönemi genelgelerine benziyor. Çünkü aslında hazırlayanlar ve hazırlatanların gerçeklerden haberi yok. Dahası gereksinimlerden ve süreçten de haberi yok.

Kapanma öncesi ve son bir yılda bakanlık ve birliklerin yorumsuz, plansız ve tarafsız yaptıkları eğitimleri izliyorum. Bunlara bağlı birliklerin kendi kafalarındaki hocaların yaptığı eğitimi izliyorum. Hatta ve hatta bir fiil mevzuatı okuyan slayt ezbercisi arkadaşlarımı da izliyorum.

Kolaydestek, kolayihracat, ihracatpusulası, teşvikrobotu, ihracatrotası, kosgeb ve bir sürü proje yapıldı. Hatta bangır bangır İhracat yada kosgeb destekleri için danışmana ihtiyaç yok diye bir sürü slogan ve iddia ile danışmanları kötüleyen ve suçlayan çalışmalara imza attı devletimiz. Dahası oda, borsa, birlik ve kurumumuz özel sektörün yaptığı işe soyundu. Bu danışmanlık çalışmalarını kendi yürürttü. Daha ileri gitti devletimiz her sektörde özel sektörün karşısına rekabet bozucu olarak çıktı. Paralelden sonra ayna devletler ve şirketlerle kendisine kurumuna ve sektörlere zarar verdi.

www.yatirimadestek.gov.tr projesi de hayırlı olsun. Ama olmaz. Detaylı incelediğiniz de copy past bir çalışma olduğunu hatta en sonda sorumluluk almayan memur edası ile sizi ilgili kuruluşun insiyatifine bırakan dili ile zaten yarı yolda bırakan bir çalışma olmuş.

3.1 milyon işletme var, 1,7 milyon TOBB üyesi, 125 bin ihracatçı, 500 bin kobi ve kosgeb üyesi peki bu adamların işleri neler ve çözüm yolu nedir.

Siz hiç ateş böceği gördünüz mü? Bu ara çok moda. Siz hiç kendi desteğini kendi alacak vakti olan, bilgisi olan, bu işlerle uğraşacak işletme yada girişimci gördünüz mü?

Sağlık turizmi yapacaksınız, www.yatirimadestek.gov.tr
İhracat yapacaksınız, www.yatirimadestek.gov.tr
Proje yapacaksınız, www.yatirimadestek.gov.tr


Ah be ne güzel olurdu. Ama olmaz. Çünkü bu işletmelerin zaten uğraşması gereken, üretim, satış, pazarlama, vergi, sigorta, yönetim ve sürdürülebilirlik sorunları varken birde devasa var oluş mücadelesi ile karşı karşıya kaldığı dönemde şimdi siz birde tüm teşvikleri bir yerde topladık kendiniz halledin. Bu iş kolay bak kolay ihracat var yap, bak bak kolay destek var gir oraya hallet diyorsunuz. Sonuç sonuç %3 bu desteği alabiliyor. Diğerleri bir çok nedenden ama en çok ilgi bilgi ve fokuslanmak problemi ile yapamıyor.

Çözüm İş Geliştirme Hibe ve Teşvikler Koçu diye bir meslek ortaya çıkarmak. 2 yıllık bir eğitim ile muhasebeci, mali müşavirlik gibi bir MYK diploması ve zorunlu deneyimle 200 bin kişiye yeni iş. Ülkede büyüyen ekonomiye soluk, kobilere başarılı ve sürdürülebilir büyüme sağlarsınız.

Eğitimi, kosgeb destekleri, cumhurbaşkanlığı kariyer kapısı projesi ile birleştirirsiniz. 12 ay eğitim dersiniz yarısı pratik iş hayatı ile firmalarda yapılır. İş başında eğitimi 9 aya çıkarırsınız bu arkadaşlara 9 ay iş başında eğitim programını zorunlu koşarsınız. Sonra sınava alırsınız. Hatta bu işe mesleki sorumluluk sigortası şartı getirirsiniz. Oldu da bitti maşallah. Hem yeni bir mesleğiniz hem 250 bin kişiye iş dolaylı olarak 350 bin istihdam sağlarsınız. Kaynak kullanımı ve başarılı kobilerle işletme sayınız iki katına çıkar. Bununla da bitmez. Birde zombi şirketlerinizin en az %10 u başarılı olur. Teknik olarak batık şirketlerinizin başarılı olması ile vergi gelirleriniz artar.

İş Geliştirme Hibe ve Teşvikler Koçu sadece istihdam ve nitelikli eleman desteğini iyi anlatsa ve uygulasa ülkede 1 milyon istihdam yaratır

İş Geliştirme Hibe ve Teşvikler Koçu sadece ihracat desteklerini iyi anlatsa ve uygulasa ülkede 500 bin ihracatçı ve ihracat firması olur.

İş Geliştirme Hibe ve Teşvikler Koçu sadece tarım ve köye dönüş projelerini doğru anlatsalar, tarım işletmeleri iki katına çıkar gelirler 4 katına.


Ama hayır olmaz. Kolaydestek var. www.yatirimadestek.gov.tr var. Televizyonda gazete de destek nedir bilmeyen arkadaşlar destekbank ta para dağıtılıyor gibi anlatmaya devam etsinler…