İngiltere ve AB Ticaret Anlaşması’nın yanı sıra Türkiye ile İngiltere arasında da serbest ticaret anlaşması imzalanmıştır ve 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girecektir. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmeye göre söz konusu STA kapsamında, ihracatçılar, tercihli ticarete konu olacak eşyanın menşeinin ispatı amacıyla herhangi bir makam tarafından onaylanacak bir belgeye ihtiyaç duymayacaklardır. “Menşe beyanı” ticari fatura veya ilgili bir ticari belgede belirtilecek olan beyandır.
Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye ulaşmak için buraya tıklayınız. (İlgili yönetmeliğin yayınlanmasını takiben gerekli olması halinde ek bilgilendirme yapılabilecektir).
Aşağıda belirtilen maddeler Brexit kapsamında, İngiltere ve AB ticaret anlaşmasına dair değişiklikleri içerir.
• 1 Ocak 2021’den itibaren Büyük Britanya ile Avrupa Birliği arasındaki gönderiler için (ve tersi) Gümrük Beyannamesi gerekecektir. AB-Birleşik Krallık Ticaret ve İşbirliği Anlaşması “sıfır tarife” (sıfır gümrük vergisi) anlamına gelse de, bu bir Gümrük Beyannamesi oluşturulmayacağı manasına gelmiyor ve bu nedenle Ticari veya Proforma Fatura gerekli olacak. Ticaret anlaşması yalnızca Gümrük vergileri için geçerlidir, yani çoğu durumda Gümrük vergileri, gerekli tüm “menşe kuralları” gerekliliklerini yerine getiren mallara uygulanmayacaktır. Ancak yine de KDV alınacaktır. Birleşik Krallık tek pazarı ve gümrük birliğini terk edeceğinden, malların sınırı geçmesi için gümrük beyannameleri gereklidir. Ülkeye özgü kısıtlamalar hala yürürlükte olacak ve ilgili tüm lisanslar da gerekli olacaktır.
• Menşe Kuralları Gereklilikleri: AB-İngiltere Ticaret Anlaşması ‘sıfır tarife’den (sıfır Gümrük vergisi) yararlanabilmek için, hem B2B hem de B2C gönderilerinde Ticari veya Proforma Faturada menşe ülkenin ispatını sağlamanız önemlidir. – lütfen bu işlemi ilgili menşe kurallarını karşılayan Birleşik Krallık veya AB malları için aşağıdaki beyanı kullanarak gerçekleştirin.
The exporter of the products covered by this document (Exporter Reference No.) declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of … preferential origin. (Place and date*):
(Name of the exporter):
ÖNEMLİ: Malların Menşe Ülkesi doğru bir şekilde hesaplanmalı ve kaydedilmelidir ve bunu yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

*: İhracatçı Referans Numarası, Birleşik Krallık’tan AB’ye yapılan tüm gönderiler için gereklidir (bu referans, GB EORI numaranızdır). AB’den İngiltere’ye yapılan gönderiler için, İhracatçı Referans Numarası (bu referans REX numaranızdır) yalnızca gönderinin değeri 6.000 EUR / 5.700 £ ‘u aştığında gereklidir.

**: Bu bilgi belgede yer alıyorsa belirtilmeyebilir.

• Birleşik Krallık KDV düzenlemelerindeki değişiklikler, AB-İngiltere Ticaret ve İşbirliği Anlaşmasının bir parçası olmadığından ve dünya çapında herhangi bir ülkeden Birleşik Krallık’a ithal edilen gönderiler için geçerli olduğundan, 1 Ocak 2021’de uygulanmaya başlayacaktır. Bu, değeri 135 pound un üzerinde olan çoğu gönderinin, AB dahil herhangi bir ülkeden ithalatında KDV oluşacağı anlamına gelir. işletmeler tarafından Birleşik Krallık’taki tüketicilere satış yapılırken değeri 0-135 £ arasında değişen gönderiler için, KDV’nin satış noktasında tahsil edilmesi gerekecektir ve bu nedenle satıcının sorumluluğu olacaktır.

• Gönderi Evraklarının Hazırlanması: 2020’deki son Uluslararası Zaman Belirli gönderinizin (TDI) toplanmasından sonra, lütfen 1 Ocak 2021 saat 14:00 sonrasına kadar (11:00 GMT / 12:00 CET) herhangi bir gönderi evrakı hazırlamayın. DHL, gönderi sistemlerini 31 Aralık 2020 tarihinde 1 Ocak 2021’den itibaren gerekli olan doğru ürün kodları ve referans tablolarıyla güncelleyecektir. Kendi teknik değişikliklerinizi yaptığınız gönderi araçlarımızdan birini kullanıyorsanız, herhangi bir gönderi evrakı hazırlamadan önce değişiklikleri, 1 Ocak 2021 saat 14:00’e (11:00 GMT / 12:00 CET) kadar lütfen sisteminizde gerçekleştirin.

Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıları inceleyin veya DHL satış temsilcinizle iletişime geçin.

DHL Express

İNGİLTERE HÜKÜMETİ:

• https://www.gov.uk/transition

• İngiltere’ye / İngiltere’den Nasıl İthalat / İhracat yapılır, EORI Kaydı, Gümrük / KDV, Gümrük Beyannamesi

https://www.gov.uk/topic/business-tax/import-export

• 1 Ocak 2021’den itibaren Kontrollü Malların İhracatı

https://www.gov.uk/guidance/exporting-controlled-goods-after-eu-exit

• 1 Ocak 2021’den itibaren İhracat Lisansları ve Sertifikaları

https://www.gov.uk/guidance/export-licences-and-certificates-from-1-january-2021

• 1 Ocak 2021’den İtibaren Tüketicilere Satılan Yurt Dışı Mallar için İngiltere KDV Yönetmeliklerinde Yapılan Değişiklikler

https://www.gov.uk/government/publications/changes-to-vat-treatment-of-overseas-goods-sold-to-customers-from-1-january-2021/changes-to-vat-treatment-of-overseas-goods-sold-to-customers-from-1-january-2021

AVRUPA KOMİSYONU:

• BREXIT’e Genel Bakış, Yayınlar / Haberler, AB-İngiltere Müzakereleri

https://ec.europa.eu/info/european-union-and-united-kingdom-forging-new-partnership_en

• BREXIT Hazırlığı: Mevzuat Gelişmeleri, Üye Devletlere Bağlantılar

https://ec.europa.eu/info/european-union-and-united-kingdom-forging-new-partnership_en

• Taslak AB-İngiltere Ticaret ve İşbirliği Anlaşması

https://ec.europa.eu/info/files/eu-uk-trade-and-cooperation-agreement_en

import@gateoftec.com
+90 545 234 43 63 whatsap
gateoftec.com medicalinturkiye.com igeme.com.tr

expo #export #import #turkey #sourcing #purchasing ##purchasing #buyer #igeme #gateoftec #pandemic #covid19 #uk #brexit #ticaret #gümrük