21 Ekim 2021

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Ticaret Gazetesi: Murat IŞIK “Sağlık Turizminde Çılgın Proje MedicalinTürkiye

“İzmir sağlık turizminde markalaşmada rakipsiz”

 İGEME Genel Müdürü Murat Işık, İzmir’de şehir hastanesinden muayeneye kadar, termal tesisten turistik tesislere kadar gelen sağlık turistinin bin katı sağlık turizm kapasitesi olduğunu belirtti

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) tarafından düzenlenen 29. İzmir Sağlık Turizmi Zirvesinin lansman toplantısı gerçekleştirildi. Lansmanda konuşan İhracatı Geliştirme Merkezi Genel Müdürü Murat Işık, İzmir’de şehir hastanesinden muayeneye kadar, termal tesisten turistik tesislere kadar gelen sağlık turistinin bin katı sağlık turizm kapasitesi olduğunu belirtti. Işık, “Sağlık turizminde şehri markalaştırmak adına rakip de yok. İzmir’in bununla ilgili potansiyeli var” dedi. İzmir’den sağlık hizmeti alanların oranının yüzde 5 olduğunu ifade eden Işık, bunu yüzde 20’ye taşıyacak eylem planları, organizasyonlar yapmayı hedeflediklerini söyledi. Hemen hemen bütün branşlarda Türkiye’nin ilk 5’te olduğunu belirten Işık, “Tedavi anlamında, tesislerin yeterliliğin anlamında ilk 5’teyiz. Gelir bakımında ilk 20’de değiliz. Ekonomik anlamda bunu anlatmak istiyoruz” dedi.

“İzmir’in 2 yılda marka olmasını hedefliyoruz”
 İzmir’de şehir hastanesinden muayeneye kadar, termal tesisten turistik tesislere kadar gelen sağlık turistinin bin katı sağlık turizm kapasitesi olduğunu belirten Işık, “Sağlık turizminde şehri markalaştırmak adına rakip de yok. İzmir’in bununla ilgili potansiyeli var. Yeterli sağlık hizmeti, turizm destinasyonuyla çeşitlendirme şansımız var, spor ve sanat alanlarında aktivitelerle sağlık turizmini geliştirebileceğimiz farklı disiplinleri birleştirebileceğimiz uyum var. Devletin markalaşmayla ilgili Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi (HİSER) dediğimiz doğru bir teşviki var. Sağlık turizminde tek bir gerçek var. İletişim ve bağlantının aralıksız kurulması ve devamlı olması. İzmir’in belirli ülkelerde oluşturacağı ofislerle marka olmasıyla ilgili bizim hedeflediğimiz süre 2 yıl” ifadelerinde bulundu.

“İzmir’in yurtdışıyla kuracağı köprünün temelini atıyoruz”
 İzmir’in doğru anlatıldığında cazibe merkezi olacağını, sağlık turizmi alanında ilerleyeceğini söyleyen Işık, “Yurt dışından konuklarımızın katılacağı uluslararası bir organizasyon planladık. Amerika, İngiltere, Almanya’dan sağlık turizmi paydaşı olan basın mensupları, acenteler, sigorta şirketleri, sendika temsilcileri burada olacak. Türkiye’nin sağlık turizmi ile ilgili verdiği hizmetleri direkt tanıtmak, onların Türkiye’den ne istediklerini belirlemek amacıyla çalışmalar yapıyor olacağız” dedi. Devletin sağlık turizmi alanını önemsediğini ifade eden Işık, “Sağlık turizmi yapan kurumlar için ciddi destek mekanizmaları oluşturuldu. Hizmet ihracatı kapsamına alınarak Türkiye’de ihracatın tanımı değişti. Türkiye, yurtdışına sektörel olarak ihraç eden bir tanımla sağlık turizmini tanımladı ve gelişebilmesi için ekonomik anlamda maddi destek veriyor. Yurt dışından hasta bulma bununla ilgili eksikleri gidermek konusunda ciddi destekler var. Bu destekleri anlatmak, yurt dışından hasta bulmakla ilgili hangi eylemleri yapmak gerektiğiyle ilgili destekleri olacak. Türkiye’nin bu konuda markalaşmasıyla ilgili yapılacak çalışmalar, İzmir’in sadece sağlık değil kültürel turistik alanlarını anlatmak konusunda çalışmalarımız olacak. İzmir’in hastaneleri, klinikleri, termal turizm tesisleriyle yurt dışında oluşturacağı köprünün temelini atıyor olacağız” diye konuştu.

“Sağlık turizmi gençlerin istihdam edileceği fırsatlar barındırıyor”
 Sağlık turizminin beyaz yakalı ve genç işsizlerin istihdam edileceği fırsatlar barındırdığını söyleyen Işık, “İzmir, insan kaynakları konusunda merkez olabilecek önemli şehirlerden. Sağlık turizminde pazarlama, dijital pazarlama, markalaşma, kültür ve ürün çeşitlendirmeleriyle birlikte istihdama ciddi katkısı oluşturacağını düşünüyoruz. Bugün İzmir’de sağlık turizmi yapılıyor. Bunun ekonomiye katkısını farkında değiliz. İzmir’den bu hizmeti alan sadece yüzde 5. Bunu yüzde 20’ye taşıyacak eylem planları yapıyor olmak, organizasyon yapmayı hedefliyoruz. Medikalin Türkiye projesini yurtdışındaki sağlık merkezlerin açılması ve İzmir’in burada ofisi olmasıyla ilgili çalışmaları duyuruyor olacağız. Google’daki arkadaşlarımız Türkiye’nin sağlık turizmini geliştirmek için İzmir’de yapacakları bir projeyi açıklayacaklar” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’de sağlık turizminin yüzde 50’sini gurbetçiler oluşturuyor”
 Türkiye’nin mevcut sağlık turizminin yüzde 50 sini gurbetçilerin oluşturduğunu söyleyen Işık, “Yapılan duyurularla ve etkinliklere bunun büyüyeceğine inanıyoruz. Neden her uçakta İzmir’e gelen bir sağlık turisti olmasın. Neden İzmir belirli alanlarda Türkiye’de marka şehir olmasın diye belirli projeleri duyuruyor olacağız. İzmir’in marka olmak için her şeyi var. Bu konuyla ilgili devletin HİSER adı altında kümelenme desteği var. Bu etkinlikle birlikte HİSER başlatıp, İzmir’deki sağlık kuruşlarını belli bir şemsiye toplayıp, katma değeri artırmak için çalışıyor olacağız” diye konuştu. Türkiye’de sağlık hizmeti alanların yüzde 97’sinin memnun olduğunu dile getiren Işık, organizasyonda bunu iyileştirme modellerini de konuşacaklarını belirtti.

ALINTIDIR.
Kaynak: http://www.ticaretgazetesi.com.tr/izmir-saglik-turizminde-markalasmada-rakipsiz

Konuşmaya Başla