Suudi Enerji Bakanı Halid el Faleh, petrol üreten ülkelerin Haziran ayında üretime ne zaman başlanabileceğini tartışmaya başlayabileceğini belirtti ancak OPEC’in küresel bir yoğunluk kaybedinceye kadar fıçıları koruması bekleniyor.

OPEC ve ortakları, geçtiğimiz hafta, petrol fiyatlarının düşmesine neden olan ve üretici ülkelerin finansmanında büyük bir boşluk bırakan global arz fazlasının azaltılmasını amaçlayan 2018 yılının tamamı için bir kapak tutmaya karar verdiler.

Faleh, ABD Enerji Sekreteri Rick Perry ile 4 Aralık’ta görüşmesi sonrasında Riyad’daki gazetecilere verdiği demeçte, “Yılın ikinci yarısında rotamızı değiştireceğiz” dedi.
“Ancak dengeli pazara ne zaman ulaşacağımızın açıklaması Haziran ayında daha net olacak ve 2019’da ne yapacağımızı düşünmeye başlayacağız.

Şimdiye kadar, iyileşen bir küresel ekonominin yardımıyla strateji yürüdü, petrol fiyatlarının 2016 başında 30 dolardan az bir seviyeye çıkmasına ve şişmiş stokların daha normal seviyelere indirilmesine yardımcı oldu.
Ancak üreticiler, Haziran ayında “petrol piyasasını” yeniden dengelemek için kaydedilen ilerlemeyi” gözden geçirmek ve gerekirse “düzeltmeler” yapmak için görüş birliğine vardı.

Ayrı bir gelişmede, Suudi Arabistan Kralı Prens Muhammed bin Salman, Perry ile bir görüşme yaparak pazarları istikrara kavuşturma ihtiyacını dile getirdi.

Resmi direktör Suudi Basın Ajansı 4 Aralıkta yaptığı açıklamada, “Kraliyet prensi, krallığın enerji pazarlarını istikrarlı hale getirmeye ve enerji üreticilerinin ve tüketicilerin çıkarlarına hizmet edecek şekilde sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmeye olan istekliliğini teyit etti.” Dedi.