Türkiye sağlık turizminde gözde ülkeler arasında yer alıyor.

  14 yaşındaki profesyonel jimnastikçi ve dansçı Alice Mcloughlin’e ülkesi İngiltere’de “skolyoz” tanısı konuldu. Alice, hastalığının teşhisi konulduğunda bir jimnastik yarışması için İtalya’ya gitmek üzereydi…O an tek düşüncesi ise, jimnastik ve dansı nasıl yapabileceği oldu.Alice’in dans etmesine engel olmayacak ameliyat tekniği Türkiye’de bulundu.

  Ülkesinde ilerleyen yaşı nedeniyle ameliyat olması riskli bulunan İngiliz vatandaşı Leslie Joseph Howard, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde nakil olarak hayata tutundu.

Libya’da doğuştan serebral palsi hastası olan Ali Muhammed Muqaji, Türkiye’de yapılan 12 saatlik operasyon sonrası 14 yaşında ilk kez yürüdü.

Ve daha nice güzel haberler… Çevre ülkelere baktığımızda  Türkiye sağlık sektörü ile diğer ülkeleri geride bırakan bir teknolojiye sahip.Çevre ülkelerde iyileşme umuduyla soluğu Türkiye de alan ciddi bir kitle var.

Türkiye, uluslararası hasta sayısı bakımından ABD, Almanya, Tayland ve Hindistan’la birlikte ilk 5’te yer alıyor. 2016 yılında 751 bin olan “sağlık turisti” sayısı 2017’de 765 bini buldu.

 Sağlık Turizmi İçin Türkiye’ye gelenlerin Sayısının 2019 yılında %32 artmış. Yukarıda ki verilere de bakacak olursak sağlık turizminin ülke ekonomisine katkısı oldukça büyük.Son yıllarda Ortadoğu’nun adeta sağlık merkezi haline gelen Türkiye, 2023 yılında 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir hedefliyor.Durum  bu kadar şahane boyutlardayken devletin hizmet ticareti için sağladığı desteklerde yadsınamayacak boyutlarda.

Hasta Yol Desteğine yakından bakacak olursak; Ticaret Bakanlığı tarafından verilen, sağlık kuruluşları ve havayolu şirketlerine sağlanan, sağlık turizmi desteklerinden biridir. Desteğin içeriğine baktığımızda Türkiye’ye tedavi olmak amacı ile yurtdışından getirilen hastaların ulaşım  giderlerinin karşılanmasına ilişkin usul ve esasları kapsadığını görmekteyiz.

           Hasta yol desteği Türkiye ‘de sağlık turizminin desteklenmesi amacı ile özellikle sağlık kuruluşları için çok faydalı bir destektir. Sağlık kuruluşları istikrarlı olarak yurtdışından hasta getirdiği için toplu gruplar olarak düşündüğümüzde yol masrafları ciddi boyutlara  ulaşmaktadır.Ülkemizde yoğun talep gören sağlık kuruluşları giderek çoğalmakta, var olan kuruluşlarda devlet destekleri ile bütçesini yüklü miktarlarda arttırabilmektedir.

Destek kalemleri şöyledir; Sağlık kuruluşu/havayolu şirketi tarafından tedavi edilmek üzere yurtdışından Türkiye’ye getirilen uluslararası hastaların tarifeli uçak seferi ile getirilmesi halinde ekonomi sınıfı uçak veya diğer ulaşım giderleri, havayolu ile gerçekleşen ulaşımlarda tüm bağlantılı uçuşlar da dahil olmak üzere, hasta başına %50 oranında ve en fazla 1.000 ABD Doları; tarifesiz (charter) uçak seferleriyle getirilmesi halinde ise hasta başına 200 ABD Doları’nı geçmemek kaydıyla ulaşım giderlerinin tamamı ödenir. Ulaşımın ekonomi sınıfından üst sınıfta gerçekleşmesi halinde destek ödemesi, ekonomi sınıfı için yapılacak ödeme miktarını aşamaz. Hasta yol desteği başvurularınızı ilgili belgeler ile birlikte Ticaret Bakanlığı Genel Müdürlüğüne yapabilirsiniz.