11 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Sağlık Turizmi Aracı Kuruluşu Yetkilendirmesi USHAŞ a devredildi.

Bazen şaşıyorum. Tek rakibimiz THY diyorduk. Şimdi Tek Rakibimiz Devlet… Hoş Geldin USHAŞ.

Aynı gün İhracat ödüllerinde medikal ürünlerinde ihracat ödülünü 1 olarak USHAŞ aldı. İKMİB tarafından düzenlenen 2020 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde medikal alanında en fazla ihracat yapan firma olarak 1.’lik ödülünü aldı. Peki ne yaparak mart 2020 de Medikal ürün pazarındaki kota, hibe, izin süreçlerini geçerek haksız rekabet ile. Biz izin belgesi için kapılarda beklerken kurumların, sokağa çıkma yasağında İstanbul Ankara arasında mekik dokuyup maske satmak için uğraşırken, üreticiden malı al, hibe izin vs tüm süreçlerden muaf ol. Sonra İhracat ödülü al. Aynı USHAŞ ihracat iznini ve medikal ihracatı nasıl yapacağım diye düşünüp zorlanırken tüm operasyonu bir günde DMO ya bıraktı. Üretici ihracatçı küçük esnaf biz ne yapacağımızı şaşırmış kapı kapı çözüm ararken birileri maske ihracatı yaptı. Sevindik. Mutlu olduk devletimiz kazandı diye. Ama ihracat ödülü konusunda daha sindiremedin. Birden bir mevzuat kanun hükmünde kararname ile izini de rakibimizden alacakmışız.

USHAŞ NEDİR?

USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları ve akreditasyon kriterleri konusunda Bakanlığa önerilerde bulunmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak 04/02/2019 tarihinde faaliyete geçmiş olup İstanbul ve Ankara’da 2 şubesi bulunmaktadır.

663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan USHAŞ, özel sektör dinamizmini kamu gücü ile buluşturarak Türkiye’yi dünyanın önde gelen katma değerli sağlık ihracatçılarından biri haline getirmek üzere faaliyetlerde bulunmaktadır.

Bazen şaşıyorum ülkeme. Bazen istiyorumki çok güzel günler görelim. Herkes iyi niyetli herkes birşeyler yapmak istiyor.
Bu gece bir çılgınlık yapasım var. Anayasa Mahkemesine başvurmak geliyor içimden Özel sektörde çalışan bir A.Ş. hem yetkilendirme yapacak, hem kuralları koyacak, hemde kurallarla ihracat yapacak, ticaret yapacak. Sonrada özel sektör yabancı yatırımcı fırsat eşitliği ile iş yapacağız. Güzel günler göreceğiz.

Sağlık Turizmini kayıt altına alalım, disipline edelim, sektörü büyütelim diye uğraşırken, hayal kurarken rakibimiz devlet. Maça çıktık rakip hem hakem, hem karşı taraf, hem tarfatar, hem müşteri, hem toptancı bizde gözleri bağlanmış gladyatör. Allahım sana geliyorum.

Biri çıksın bunu bir AB ülkesinde anlatsın gülerler, işleyiş zaten kara komedi, yurtdışından arıyoruz kim olursan ol gel diyor kendini bilmem ne istan temsilcisi kızımız, biz belge, teşvik, izin hak hukuk derken.

Ne olur biraz adalet, kalkınmanın şartı biraz adalet.
Özel sektör, serbest teşebbüs ve gerçeklerin doğrularla dansını istiyoruz. Adalet, kalkınma, sağlık turizminde başarı için.
Sabah uyanıyoruz. Ushaş yetkilendirmeyi almış. Nasıl olacak kimse bilmiyor.

Bilindiği üzere, 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin EK 2’nci maddesi hükmü uyarınca USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetleri alanında aracılık faaliyeti gösteren kurumlara yetki belgesi vermek konusunda görevlendirilmiştir.

Söz konusu yasal düzenleme çerçevesinde, halihazırda Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülen uluslararası sağlık hizmetleri alanında faaliyet gösterecek aracı kuruluşların yetkilendirilmesine yönelik iş ve işlemler, 05/06/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Şirketimize devredilmiştir.

Bu çerçevede, belirtilen tarihten önce müracaatı yapılmış olan yetkilendirme başvuruları Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılacak olup; 05/06/2021 tarihinden itibaren başvurular Şirketimize yapılacaktır. Ön başvurular USHAŞ web sitesi üzerinden alınacak olup, süreç ve sürece ilişkin ilerlemeler web sayfası üzerinden takip edilebilecektir.

Halihazırda 13/07/2017 tarihli ve 30123 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmeliğe göre “Uluslarası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi” sahibi aracıların yetki belgeleri geçerliliğini korumakta olup, bundan sonraki süreçte takipleri Şirketimiz uhdesinde yürütülecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.

Nasıl arkadaşlar siz sitede yayınlamadınız, yönetmelik yok zaten mevzuat oturmamışken şimdide yeni bir level kara delik gibi…

Dünya da varmıdır bu kadar şaka…
Gölge etme başka ihsan istemez diye bir söz vardı. Sanırım…