Ülkelerin ve insanların başarısı sıradan olmakla, sistem sahibi olmak arasında ki tercihi yapması ile değişir.
Bugün rüzgarın yada kendi kompleks ve öğrenilmiş çaresizliğimizin içinde kaybolan bizlerin neler yapacağına karar veren sistematiğemi yoksa başarı sistematiğine sahip olmakla ilgili gerçek.

Sabah uyandığınızda, yılbaşında, doğum günlerinizde, aşık olduğunuzda, yada bir işe başladığınızda ki o ilk heyecana Türk gibi başlamak diyoruz. Coşku ve hızın birlikte adrenalinle aslında plandan yoksun ve bir o kadar da temel yakıtı gaz olan bir başlangıçtır bu. Bu aslında güzelde bir özelliktir. Çünkü fırsatı yakalamak için aranan dinamizmi size verir.
Devamında istenen kervanın yolda dizilmesidir. Ama bu kervan ne yazık ki bilimsel temellerden, zamanın ruhundan uzak kendi gerçekleri ve projeksiyonu ile dar bir pencereden kısıtlı imkanlar nedeni ile düşürülmüş standartlar ile dizilir. İşte buda Türk tipi son dur. Başarısızlık. Binlerce bahane…Yüzlerce suçlu ve imkansızlıklara ağıt ile sonuçlanır.
Almanlar bu dinamizmi sistematik ve bilimle birleştirerek yüksek beğeni ve estetik le yoğurarak deyimi Türk gibi başlamak ve alman gibi bitirmek olarak deyimler sözlüğüne kazandırır…

Yıllardır bir gerçek ile baş edemiyorum bu ülkede… Sistemi olmayan matematiğe dayalı olmayan hiç bir kabul edilemez. Yaptığın işin bahanesi olabilir. Ama matematik tüm bahanelerin dışında bir seçenek sunar. Bu seçenek size sayısal bir ihtimal ve yaptığınız işin sonucunun matematiğini verir.
Bu matematik size başarının yani sonucun yol haritasını verir.

Bu yol haritası bahaneden, şikayetten uzaktır. Bu sayısal veri sizin nerede durup nerede yanlış yaptığınızın planını sunar. Hayat size matematiksel bu denklemi verirken dayanacağınız inanç sistemini de verecektir.

Allah sizin tüm bu matematiksel seçenekler içinde Tedbir, Taktir ve Tevekkül ile nereye kadar kontrolün sizde olacağını çalışmanın ve tembelliğin ne demek olduğunu söylemektedir.

Bunun anlamı şudur. Siz a noktasından b noktasına ne kadar sürede gideceksiniz. Size düşenin aradaki mesafeyi ne kadar sürede gideceğinizi gösteren mesafeyi hesaplamaktır. Bu mesafe sizin için doğru hesaplanmış ise ve sizin hızınızı reel değerler ile belirlemiş seniz sadece üzerinize düşeni yapmaktan başka bir şey kalmamıştır.

Ama tüm bu süreç sayı hesap ve sistemden yoksunsa elinizde tahmini süreler ve hesaplamalar yoksa vazgeçtiğiniz anın bile uzak mı yakın mı olduğunu bilmeyeceksiniz…

İhracat ve başarı da bundan başka değil. A noktasından B noktasına iki araç bir den hareket etti A aracı saatte 2 km b aracı ise 4 km ile gidiyorsa 2023 te bu iki araç çarpışacaksa aradaki mesafe kaç km dir sorusu bizim hedef ve ihracat başarımızın yol haritasıdır.

Devamı size ve bana dair değil matematiğe dair verilerle incelenecektir.

2023 hedeflerine ulaşılır mı? İhracatta başarılı mıyız? İhracat Nedir* Ne değildir?

Bu cevaplar bu yazıda toptan cevaplanmıştır…