Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticari ortaklarından biri olan Cezayir, şirketler ve yatırımcılar için bu son yıllarda pek çok fırsat sunmakta. Taşıdığı yüksek potansiyel ile Cezayir’i inşaattan gıdaya pek çok sektörde Türk yatırımcılar için cazip bir ülke haline getiriyor. Türk müteahhitlerin 15 milyar dolarlık yatırımlarının sürdüğü ülkede konut, iş merkezi ve nitelikli konaklama tesisi eksiği hala oldukça fazladır.

Cezayir ülke ekonomisini yıllar boyu yeraltı zenginlikleriyle ayakta tutmuş bir ülke, ihracat gelirlerinin % 95’i hidrokarbon ürünlerinden gerçekleşmektedir. 2002 yılından sonra yükselen petrol fiyatlarıyla ülke ekonomik durumunu kuvvetlendirirken, 2014’ten sonra petrol fiyatlarının yarıdan fazla değer kaybetmesi ile ekonomisi ciddi şekilde olumsuz etkilenmiştir. Bu dar boğazdan kurtulmaya çalışan Cezayir, pek çok alanda atılım göstererek yatırımcıları daha çok teşvik etmeye başlamıştır.

Türkiye ile Cezayir arasındaki ticari gelişim oldukça hız kazanmıştır. Son dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 5 milyar doların üstünde olduğu belirtilmiştir. Türkiye’nin lehine olan bu ticaret gelişimi, artan ihracat miktarlarıyla da göz önündedir. Cezayir’in Türkiye’den en çok ithal ettiği ürünlerin başında demir-çelikten inşaat ve inşaat aksamı, hazır giyim, buzdolapları, dondurucular, maden işleme makineleri, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, kablolar, mobilyalar, iş makineleri, tarım ürünleri işleme makineleri, demir/çelikten soba, ocak ve borular, iç giyim, halılar ve plastik borular denilebilir.

Cezayir’de insanların ilgisi artık kalitesiz, Çin ürünlerine karşı oldukça azalmış, daha çok kaliteli ürünlere yönelmeye başlamıştır. Türkiye’ye, bu ülke yatırımcılarına ve ürünlerine karşı bakışları ise gayet ilgilidir. Bu sebeple Afrika pazarında önemli yere sahip olan Cezayir’de hedef pazarları doğru seçerek o pazara hakim olmak, yatırımların karşılığını almak çok da sürpriz olmayacaktır.