12 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Nakit Ödemeli İhracat Nedir?

İhracatçı firmanın, ürünleri ürettikten veya üretmeden önce ürün bedelinin peşin veya kısmen ödenmesi durumudur. İthalatçı ve ihracatçı anlaşması takdirinde ürünler üretilmeden veya daha teslim etmeden ödeme yapılır. İhracatçı açısından en avantajlı ve risksiz ödeme türüdür. Sebebi daha ürünü üretmemişken bile mal bedelini tahsil edebiliyor olmasıdır. Dış ticarette ki en yüksek risk mal bedelinin tahsil edilememesidir ve nakit ödeme ile bu riskten arınmış olur ve sermayesini kullanmadan ithalatçının parasıyla hizmet vermiş olmaktadır. Farklı şekiller de olmaktadır mal bedelinin bir kısmının siparişle, diğer kısmının malın yüklenmesiyle beraber gönderilmesi veya mal bedelini aldıktan sonra malların gümrükten çıkmasına izin verilmektedir.

İşleyişine bakacak olursak İthalatçı firma, ihracatçı ile yapmış olduğu anlaşmaya göre proforma fatura kapsamındaki mal bedelini ilgili banka aracılığıyla ihracatçıya ödeme yapar. İhracatçıyı bilgilendirerek zaman ve şartlar doğrultusunda malın teslim edilmesini talep eder. İhracatçı bedeli kontrol ederek malı hazırlar. Nakliye ithalatçı tarafından organize edilecekse bilgilendirir. Mal ithalatçıya ulaştırılır.

Peşin ödemenin ihracatçı açısından üretime başlamadan, malı göndermeden parasını almakta ve riskini sıfırlamakta ve üretim için ithalatçıdan finansal kaynak temin ederek mali açıdan rahat hareket etmek gibi avantajları vardır.
İhracatçı için avantajlı olsa da ithalatçı için riskleri mevcuttur. İhracatçı malları göndermeyebilir, malları zamanda göndermeyebilir, malları istenen kalitede göndermeyebilir, tamamını göndermeyebilir.

Murat IŞIK
İhracatı Geliştirme Merkezi | İhracat Koçu
İGEME – GATEOFTEC – MEDİCAL İN TÜRKİYE