11 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Mobilya İhracatında Hedef Pazar: Amerika Birleşik Devletleri

Misyon ve vizyonunu Türkiye’ye değer katmak olarak belirleyen İGEME Türkiye’nin ihracatının artırılması ve yurt dışında marka bilinirliğinin sağlanmasını kendisine şiar edinmiştir. Bu yüzden Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasını kendisine görev kılmıştır. Türkiye’yi bu ihracat hedefine yaklaştıracak sektörlerden biri de mobilya sektörüdür.

Türkiye, mobilya sektöründe 2020 yılında yaklaşık 3,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir (trademap.org). Yine Trademap verilerine göre Türkiye dünyanın en büyük 11. ihracatçısı konumundadır (trademap.com). Üretim hacminde ise dünyanın en büyük 13. üreticisi konumundadır. Dünyada yaklaşık 180 ülkeye Türkiye’nin ürettiği mobilyalar ihraç edilmektedir. Hefef 2023’te en büyük 10 üretici ülke arasına girmektir.

AMERİKA’YA MOBİLYA İHRACATINDA HEDEF 1 MİLYAR DOLAR!
Potansiyel yurt dışı pazarlarından Amerika Birleşik Devletleri yıllık yaklaşık 60 milyar dolar mobilya ithalatı gerçekleştirmektedir. Çin, Vietnam, Meksika, Kanada ve Malezya Amerika Birleşik Devletleri’nın bu alanda en çok ithalat yaptığı ilk beş ülke olarak sıralanmıştır. 2019 yılında Amerika’nın Türkiye’den mobilya ithalatı 124 milyon dolardı. Türkiye, dünyayı kasıp kavuran Covid-19’a rağmen Amerika’ya olan ihracatını 2020 yılında 280 milyon dolara çıkarabilmeyi başardı.

Mobilya Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Ahmet Güleç, 2021 yılı için belirlenen 5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacaklarını belirtti.
Buradan hareketle Amerika Birleşik Devletleri hedef pazar olarak Türkiye’nin odaklanması gereken önemli bir pazardır.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı’ya göre ise “Türk üretimi mobilyalar gerek tasarımı gerek kalitesi ile yurt dışı pazarında kendisini rakiplerinden sıyırmaktadır.”

Bir de Amerikalılar için kalitenin fiyattan önce geldiğini göz önüne alırsak Amerika Birleşik Devletleri pazar olarak bulunmaz bir nimettir.

Sektörün önde gelen temsilcileri Amerika Birleşik Devletleri’ne 1 milyar dolarlık ihracat hedefine yakın zamanda ulaşılmasını bekliyor.

Bunun temel dayanağı Amerika’da her yıl ortalama 5,7 milyon konutun satılması gösterilebilir. Ülkede mobilya pazarının bu kadar büyük olması tüketim teşviğine, kişi başı gelirin yüksek olmasına ve imalat sanayiisinin gelişmişliğine dayandırılabilir.

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR!
İki ülke devlet başkanının 2019 yılında ticaret hacminin 75 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabakata varması iki ülke ticareti için önemli bir dönüm noktasıdır. Otomotiv, sivil havacılık, makine, çimento, tekstil gibi sektörler iki ülkeyi bu hedefe yaklaştıracak demirbaş sektörlerdir.

İGEME HER ZAMAN YANINIZDA
Sizin de bu pazarda yer alabilmeniz için iyi bir ihracat danışmanı ile çalışmanız gerekir. Dijital dönüşümü temel alarak Amerika Birleşik Devletleri pazarında yer almak istiyorsanız İGEME olarak biz her zaman sizinleyiz.

İhracat talepleri ile ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık için bize ulaşın!

HALİL FURKAN ERDEM