11 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

KobiKiller 4.0 ve Korona ilişkisi ile yapılacaklar 4

KOBIKiller 4.0 ve Korona şimdi ve yarın

Zirveyi hedefleyen beyinler, Göye bakarken, ayağına takılan taş ile düşecek. Krizi Fırsata çevirmek isteyenler Fırsatlarının krizinde debeleneceklerdir. Bir şey oluyor ise orada fırsat yoktur. Olmadan önce ön görmek ve hazır olmak ile fırsat yakalanır. Ön görünün meyvesidir fırsat.

Dua okunuyor dışarıda kulağımı kabarttım. Allah’a çok şükür minarelerde ezan dillerde kuran ve elimiz semada… Duamız bir an önce corona dan kurtulmak. Duamız bir an önce bu derdin halas olması. Ama duanın aslı davranıştır. Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir. Hadisi Şerifte Peygamber (SAV)…

Biz de bu yazılarda şuan için covid19 sonrası için dua ediyoruz. Fiiliyat ile emek ile yapılacaklar listesi ile… Zoom da iki toplantı, 2 eğitim, 1 de network toplantısı yaptık. Sektörden gelecekten durumdan bahsettik geleceğe dair öngörüleri sıraladık. Fikir çalmak, yol öğrenmek için vakit geçirdik.

Şunu anladık gene hazırlıksızız ve gene elimizde protokoller yok. Bu nedenle ortada kaldık. 2019 yılındaki pandemi planının henüz yeni olması ve hiç uygulanmaması da ayrıca sorun teşkil ediyor. Hele hele bu iş ile ilgili ekonomik yansımaların düşünülmemiş olması ayrı bir sorun olarak karşımızda.

a) neden işlerimiz ile ilgili protokol yok. Neden bizim bu durumlarda acil mücadele takımımız ve kırmızı kitabımız yok. Gerçi kimsenin yok diyeceksiniz.

Yani ABD, İngiltere, Kanada, Almanya gibi ülkelerinde yok. Aslında bu bile bir yeni bakış açısı kazandırabilir bize.
Şunu demek istiyorum. Türkiye gelecek için yeni kurumlar ve çalışma alanları ile dünyaya örnek olabilir. Gelecek Planlama ve Futurist Uzman Yetiştirme içinde bir eğitim sistematiğine ihtiyaç var.

Bu gelecek için öneri.
b) Krizden çıkmak için herkesin dillendirdiği fikirleri paylaşalım. Birde bizim eklediklerimizi derleyelim. Bu fikirler Hakan Ömer Gider Hocanın ZOOM toplantısı sonrası derlendi.

Sokağa çıkma yasağı ( Bu konuda bilgi kirliliği var sanırım bizden dünya başka şeylerde gizliyor panik olmayalım diye)
Genel AF
Sicil ve Ekonomik AF
Mesleki Eğitim ve Yeni Meslekler için Hızlandırılmış Bir Üniversite düzeni
Üniversite eğitiminin 3 yıla düşürülmesi – Yüksek lisans zorunluluğu Tezli olması şartı ile
Mesleki Personel İhracı
Üretim bölgelerinin sağlık tesisi destekli ama sürekli üretim için uygun karantina koşulları
3-10 kişi arasında personel çalıştıran tüm kobilere 250.000 TL 10 -20 Arası 500.000 20-50 Personel 1 milyon asgari Kriz destek fonu 2 yıl ödemesiz kredi
Üretim kredisi olarak da Eximbank’ın üretim malzemeleri için kredi 6 ay ödemesiz akreditif sistematiğinin iç pazara da uygulanması
Kaos ve Madmax için hazırlanmak ve süreci tanımlayacak projeler geliştirmek
e-ihracat geliştirelim
girişimin eko sistemini kurmak
c) Kişisel bir istek takıntım dır. Benim Cuma Namazı kılamadığım ülkede kimse kılmamalı…
Biz Ne yapıyoruz.
İngilizce mailingimizi hazırladık. 5 dilde İGEME web sitesinin Türkçe dışındaki bölümler hazırlandı.
Dün den bugüne 1.5 milyon yabancı şirkete Türkiye ve gelecek konusunda mail attık. Şu an atmaya devam ediyoruz. Gelen Talepleri üreticilerimize dağıtıyoruz.

CRM programı konusunda arayıştayız kendimize uygun bir crm bulmak ve geliştirmek için uğraşıyoruz.
Personelin daha verimli çalışması için uzaktan çalışma için iş planı hazırlıyoruz. Haftalık sonuç odaklı bir iş listesi hazırlama yolunu çalışıyoruz.

Dünyanın yeni merkezi ve corona sonrası için ülkemizde temsilciliğini yapacağımız, temsilcilik arayacak, distirbütör arayacak firmalara iletişim için çalışma başlattık.

Videolar ve sesler hızla yapılıyor. Bu arada metin ve yazılarda ki Türkçe’mizi güzelleştirmeye çalışıyoruz.
d) Geleceğe ilişkin planlar….

Eylül ayında İGEME _ GATEOFTEC – MEDİCALİNTURKİYE Türkiye bölge müdürlükleri ve şubeleri açılıyor. Ankara – İzmir- Antalya – Kayseri – Konya ilk şehirlerimiz. Kurum kitabı içeriği tamamlanacak ve tasarımı yapılacak
İngiltere, Hollanda, Özbekistan, Kazakistan, Merkezlerimize KANADA ve NİJERYA yı ekleyeceğiz. Uluslararası iş akışı ve planlamayı oluşturuyoruz. Çok işimiz var. Saat 01.13 oldu sabaha kadar buradayız. 65 yaş üstü ihtiyaç sahipleri yada İstanbul da kalacak yer sorunu olanlar bize ulaşsın.

Korona mı? O benim işim değil. Sağlık Bakanına güvenim tam. Geçen günkü gözünde gördüğüm çaresizliği tanıyorum. Bana bıraksalar hallederim ama bakışı o.  Ancak Boş bir zamanda krizler için hazırlık ve iş planı seti için çalışma yapacağım…

Murat IŞIK