İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Kobi Koçu

5 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandığı üzere KOSGEB, KOBİ Rehberi yetiştireceğini duyurmuştu. KOSGEB’in bu uygulamaya geçerek sahada akredite uzman çalışmasını şart koşma sebebini sektörden arkadaşlarımız başta olmak üzere hepimiz çok iyi bilmekteyiz.

Şimdiye kadarki süreçte firmalar kötü niyetli kişilerce hayal kırıklıklarına ve maddi zararlara uğratıldılar. KOSGEB bunun önüne geçmek için çok sayıda önlem aldıysa da, başarılı olamadı. Son olarak Şubat ayında Resmi Gazetede, KOBİ Rehberliği sistemine geçeceğini duyurdu.

KOSGEB, KOBİ Rehberi olmanın iki büyük şartı olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen KOBİ Danışmanı Seviye 6 belgesine sahip olunmasını ve alanda 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip olunması gerektiğini belirtti.
Ben ve diğer uzman ekip arkadaşlarım konuyu uzun zamandır yakından takip ettiğimizden ve gönlümüzü bu mesleğe kaptırdığımızdan, devlet tarafından onaylı danışmanlar olmak için eğitimlerimizi tamamladık ve KOBİ Danışmanı Seviye 6 belgelerimizi alarak akredite olduk.

Sürecin en zor ve yorucu kısmı MYK tarafından belge alınma sürecinde herhangi bir eğitim ya da materyal verilmiyor olmasıydı. Özellikle uygulama sınavlarının, yaş ve deneyim fark etmeksizin herkesi zorladığını sınav alanında yaptığımız sohbetler esnasında gördük ve bu konuda İGEME olarak eğitimler gerçekleştirmeye karar verdik.

KOBİ Rehberliğinin bir akreditasyon şartı taşıması, bu işi gönülden yapan her danışmanı sevindirdiğinden ve kötü niyetli kişiler bu yöntemle ekarte edileceğinden, hatta ilerleyen dönemde sadece akredite KOBİ Danışmanlarından hizmet alınabileceği şartı getirileceği öngörüldüğünden eğitimler ilgi ile karşılandı ve tüm eğitim süreçleri başarıyla tamamlanarak bizden destek alan danışmanlarımız akredite oldular.

KOSGEB, MYK ve TOBB tarafından başarı ile yürütülen bu süreçte gelinen son aşama, KOBİ Danışmanı belgesine sahip olanlara üniversiteler aracılığı ile verilecek olan bir eğitim. Edindiğimiz bilgilere göre eğitimin ortalama 3,5 ay süreceği; hafta içi gündüz, hafta içi akşam ve hafta sonu olmak üzere üç ayrı zaman dilimi tercihinin planlandığı; öncelikli olarak Ankara’da gerçekleşmesi düşünülmekle birlikte talep yoğunluğuna göre diğer büyük şehirlerde de gerçekleşme imkanı olduğu söyleniyor. KOSGEB henüz eğitim yeri, tarihi ve ücreti ile ilgili net bir açıklama gerçekleştirmiş değil. Ancak, kötü niyetli kişilerin kol gezdiği şu dönemde KOSGEB’in bu uygulamasının gayet yerinde bir karar olduğunu ve başarı ile de devam ettiğini şahsım adına belirtmek isterim.

Son olarak, danışmanlık mesleğini seçmiş olan sevgili meslektaşlarımdan akredite olanlara tebriklerimi iletirken, henüz akredite olmamış olanlara ve ayrıca mesleğimizle ilgili fikri olmasa da merak edenlere, kendini danışmanlık alanında yetiştirmek isteyenlere, insanlara somut fayda sağlayabilecek bir iş alanında çalışmak isteyenlere KOBİ Danışmanlığı konusunda araştırmalar yapmalarını öneririm.

İlerleyen dönemde Devlet Desteklerinin sadece Akredite KOBİ Danışmanları tarafından verileceğini hatırlatarak zaman kaybetmeden belgenizi almanız naçizane fikrimdir. Aklınıza takılan sorular ve KOBİ Danışmanlığı Eğitimlerimiz ile ilgili bana ya da uzman arkadaşlarıma ulaşabilirsiniz.

Sizce teşvik konuşmak mı? ne kadar teşvik alacağınız mı? Devletin verdiği teşvikleri nasıl alırım mı? Devlet desteklerini nasıl kandırırım mı? Yoksa nasıl başarılı olurum mu? Nasıl işimi büyütürüm mü? Hep ağlıyorum ama Türkiye de İstanbul da İzmir de ürettiğimi satmak için ne yapmalıyım? Sorularını sorduktan sonra ben bu harcamaların hangisine teşvik alırım mı? Hangi teşvik ile işimi büyütürüm?

Tüm bu sorular için Tersine mühendislik ile İş Geliştirme ve Teşvik Koçluk sistemi ile nasıl büyürüm ve gelişirim sorusunu soran buna sizin için cevap arayan İGEME ekibimin

https://igeme.com.tr/tesvik-danismanlik-hizmeti/ hizmeti ile yolculuğunuzu planlayın. Tüm bu içerik web ve sosyal medya da sizin işinizi büyütmeniz için üretiliyor.

Nazire Keskin

Konuşmaya Başla