İş taktiklerine uyarlamanız gereken 3 beklenmedik kültürel farklılık

Uluslararası sınırlarla  iş dünyasına geçmeye başladıktan sonra, her kültürün birbirinden farklı olduğunu kabul etmelisiniz. Bu beklenmedik kültürel farklılıkları doğru veya yanlış olarak değerlendiremezsiniz. Bunu yaparsanız, kültürünüzün diğerlerinden üstün olduğunu ve “benim gibi değillerse yanılıyorlar” zihniyetini savunma tuzağına düşersiniz.

Bir iş ilişkisi kurmadan önce diğer kültürleri öğrenmek, bir girişimde başarı ve başarısızlık arasında fark yaratabilir.

  1. Not almak her zaman ilgi göstermez

Bir not defteri ile toplantılara girme ve önemli noktaları, eylem öğelerini not etmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bu davranış her zaman teşvik edildi ve olumlu bir yorum aldı diye düşünüyorsanız ,başka bir ülke kültüründe bu, bir ilgi ve saygınlık belirtisi yerine bir zayıflık olarak algılanabilmektedir.
2. Bazı pazarlar için direkt işbirliği elde etmek önemlidir, ancak

Örneğin; ABD müşterisine uzunca kendinizi tanıtır ve nasılsınız diye sorarsanız meşgul olduklarından dolayı, ters tepki verebilirler.

Kesimlere hitap edecek şekilde yaklaşmanız gerekir. Bazıları samimiyetten hoşlanırken bazıları daha ciddi bir üslup beklemektedir.

Söyleyeceklerinizi kısa ve etkili bir şekilde ifade etmeniz gerekebilir.  İş yapmak istemeniz, ortaklaşa çalışma yapmak istemeniz de herhangi bir sıkıntı yok sadece uygun zamanla etkili bir dille bunları dile getirmelisiniz.

  1. Makul fiyat işbirliği demek değildir

Bir toplantıda ilk soru olarak  bize ne kadar indirim teklif edersiniz ile  karşılaşırsanız nasıl hissederdiniz?

Muhtemelen ürününüze değerinden düşük değer vereceğiniz için  kendinizi suçlardınız , Büyük indirim göstergeleri , karar vericinin işbirliğindeki becerileri ve yetenekleri üzerine iyi yansımaktadır.

Bu birden fazla toplantı aracılığıyla sunmanız gereken indirim seviyelerini göz önüne alarak, başta çok daha yüksek bir liste fiyatı sunmanız gerektiğini ifade eder.
Çoğu zaman, final turunda ek bir indirim talep eden üst düzey bir kişi bulunacaktır ve bu anlaşmanız durumunda işi alacağınız anlamına gelir. Bu şekilde onları etkileyici kılacaksınız ve herkes mutlu olacaktır.

Bu kültür, baştan beri en iyi fiyatı teklif etmediğinizi, araştırma yapanlara kıyasla büyük bir dezavantaja sahip olacaksın.

YAZAR: BETÜL EYUBOĞLU