İhracat miktarı nisanda bir önceki yılın nisan ayına göre % 8.7 artarken, birim değeri % 1.2 azaldı.

Dış ticarette miktar endeksleri;

İhracat miktar endeksi nisanda yüzde 8,7 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 15,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,9 artarken, yakıtlarda yüzde 6,7 azalma kaydetti.

İthalat miktar endeksi ise aynı ay yüzde 2,3 artış gösterdi. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 21,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3,2 ve yakıtlarda yüzde 1,2 artış kaydederken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,2 azaldı.

Alınan satılan malların miktarı ve bu malların değişim oranını gösteren ölçüye göre(dış ticaret haddi) 105,5 olarak gerçekleşmiş.

2016 yılında dış ticaret haddi Nisan ayında 114,6 olarak elde edilmişti bu sene 9.1 puan düşerek 2017 de 105.5 oldu.

Dış ticaret haddi; ihraç edilen malların ortalama fiyatının ithal edilen malların ortalama fiyatına bölümüdür. Dış ticaret haddi lehimize geliştiğinde ihraç fiyatlarının ithal fiyatlarından daha hızlı artması söz konusu. Bu durumda bir birim ithalat için daha az birim ihracat yapmamız gerekiyor. Dış ticaret haddi aleyhimize geliştiğinde, bir birim ithalat için daha fazla birim ihracat yapmamız söz konusu oluyor.

Bu tablonun ortadan kalkması için daha fazla ar-ge yoğun katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yönelinmesi lazım.