18 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

İhracat için Bir Franchise Sözleşmesi Oluşturun

İhracat için bir franchise sözleşmesi oluşturun

Franchising, gelişmiş bir iş modelini üçüncü bir tarafa lisanslamayı içerir. Marka adını kullanma, ürün veya hizmeti satma ve iş sistemlerini ve işlemlerini kullanma hakkı için ücret ve telif ücreti ödenir. Bu eğitim ve ekipman içerebilir.
Bir franchise başlatmak için kurulmuş bir marka ve işletme modeli ile iyi gelişmiş bir işletmeye ihtiyacınız olacak. İadeler pazardaki diğer rotalardan daha düşük olabilir ancak kurulum maliyetleri nispeten düşüktür ve model hızla farklı pazarlara genişleyebilir.

Bir franchise partneri seçerken seçici olun. Ürününüzün, hizmetinizin veya IP adresinizin istediğiniz şekilde kullanılacağından ve standartlarınızın korunacağından emin olmak isteyeceksiniz.

Bir franchising sözleşmesi ayarlayın
İşinizi korumak için iyi düşünülmüş bir franchising sözleşmesi hazırlamak için uzman yasal tavsiye alın.
Lisanslama gibi, franchise sözleşmeleri de belli bir süredir ve yenilenmesi gerekiyor. Genellikle lisans sözleşmelerinden daha uzundurlar.

Kaliteyi ve standartları izlemek, özellikle farklı ülkelerde birkaç franchise varsa, zaman alıcı olabilir. Her ülkenin yasal gerekliliklerinin farkında olmanız ve ek idari işler için hazırlanmanız gerekir.

Murat IŞIK
İhracatı Geliştirme Merkezi | İhracat Koçu
İGEME – GATEOFTEC – MEDİCAL İN TÜRKİYE