Herkese ihracatın kapılarını açacak yeni ve hızlı bir uygulama: Hızlı İhracat…
Hızlı ihracat, mal bedeli 7.500 Euro ve ağırlığı 150 kg aşmayan gönderilerin hava taşımacılığı ile gümrük müşavirlik hizmetine gerek kalmadan ETGB(Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile gönderilmesini sağlayan bir hizmettir. Bu hizmeti veren şirketler DHL, UPS, Fedex, IPS Express, Worldwide Express’tir. Bu şirketler en fazla 5 gün içinde ürünü teslim ederler. PTT kargo ise 30 kg kadar hizmet verir ve 7 ila 15 gün içinde ürünü teslim etmektedir.

ETGB ihracatta posta ve hızlı kargo taşıyanlar tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır.

Neden Hızlı ihracata ihtiyaç var?

Öncelikle evrak işleriyle uğraşmayıp zamandan tasarruf etmeyi ve ayrıca gönderinizin KDV iadesini almanızı sağlar. Beyanname ve ardiye ücreti ödemeye gerek kalmaz vekâletname gerektirmeyen bir işlemdir.

Hızlı ihracat için gerekli belgeler; ihracat bilgi formu, maliye onaylı Türkçe fatura, varış ülkelerindeki beyanda kullanılmak üzere İngilizce ya da Almanca fatura gereklidir.

Örnek verelim. Tekstil sektöründe aksesuar üreten bir KOBİ’siniz. Yurtdışındaki müşterileriniz web sitenizden bir ürününüzden numune istedi. 2012 yılında küçük ihracatın önünü açmak için bu uygulama hayata geçirildi. Eğer bu talep bu uygulamadan önce gelseydi ağırlığı ve adedi ne olursa olsun bu ürünleri normal ihracat yoluyla yurtdışına göndermek olacaktı. Bunun için önce gümrük beyannamesi hazırlamak üzere gümrükçünüze gitmeniz ve beyanname için 200 ile 300 TL ödemeniz gerekecekti. İşlemler en az birkaç gün sürecekti. Bu sistem ihracatın önünü açmak için geliştirildi. Üstelik birlik, oda vs. hiçbir kayıt ya da ekstra işlem gerektirmiyor.

Türkiye’de ihracatı Geliştirmek için yeni bir uygulama, umarım 2023 hedefine katkısı olur. Ancak bunu herkesin duymasını sağlayacak çalışmalar yapmalıyız. Benim bile dikkatimi sonradan çekti.