İnsan dünyada olup bitenlerle ülkemizde olup bitenler arasında ilişki kurarken şaşkınlığını gizleyemiyor. Bugünden sonra bir sürü ev ve hayat akşamları sabahları Survivor 2018 a kitlenecek. Kitlelerin bu yaklaşımı sadece bize özgü değil. Boşuna bunlara muhalif izlemeyen tipler gibi aşağılayarak yazmayacağım çünkü izliyor ve bazen direkt gönüllüleri tutuyorum. Asıl söylemek istediğim şey ise bu değil.

İbrahim Tatlıses’in haranda Harword vardı da okumadık mı çıkışı ile özlü söz olan bir ralitenin Stanforda teknoloji ile harmanlanan beyinlerin Amerikan Ekosisteminde uzay, temiz hava enerjiye odaklanmış 12 yaşında oyun yazabilen eğitim sistemi ile onu 500 dolara alacak yatırım sisteminde başarının tesadüf olmadığıdır.

Mevlana’nın dediği gibi Akıl Bulunduğu Yerde Şuurlaşır sözüne atıftır basit gerçek. Elon Mask uzaya araba gönderdi. Bunun Acunun O ses Türkiye izleyen misafirlere pizza ısmarlamasından farkı yok aslında… Bir PR ve imaj çalışması… Yapılan vizyonun küçültmek gibi bir derdim yok… Ancak Elon Mask son yıllarda ABD ordusu ve Uzay İstasyonun kargo taşımacılığını yapıyor. Bu araba gönderme meselesi ise Boeing ile arasındaki yarışı kazanmak ve daha büyük taşıma ihalelerini almak için bir gösteridir. Amacı ABD ordusuna bakın ben daha ağır yükü daha uzağa gönderebiliyorum algısını güçlendirmek ve daha büyük işleri almaktır.

Acun bir muhabirken bugün grammyde program yapmayı hayal edebiliyor. Survivor 2018 ile yeni rekorlar kırmak için kendi işinde inovasyon ve yenileşme yaparken bir taraftan ihracat yapması bundandır. Ayrıca Meksika Yunanistan ve ABD program yaması ve istemesi bundandır. Bunu başaracaktır da. Bu ekosistemde büyüdü kendi sınırlarını aşan sürekli rekorlarını egale eden hatta kendi ile yarışın bir bünye içinde duramamaya başladı.

Bu psioko nevrotik bir durumdur ve insanın başarısı için kaçınılmazdır. Başarının ve başarısızlığın yorumlanma biçimidir.

Aslında İbrahim Tatlıses ten başka bir şey söylemiyorum. Stanford vardı kod dersleri vardı ve yatırımcı 12 yaşında bir çocuktan oyun satın adlıda biz de yapmadık mı?

Turabinin veciz sözleri, Nihat Doğanın aforizmaları, ademin koruyuculuğu ve Ümit Karanın ilginç beyefendiliği içinde Nagihan ve Sema nın atletik çılgınlıkları içinde geçerken akşamlarınız şunu düşünün yanınızda oturan çocuk Elon yada Acun mu olsun yoksa Turabi, Ümit Karan Adem mi? Kast ettiğim sadece  Survivor 2018 vizyonları ve kişilikleri değil seçim ve beceri bilgileri… Çocukların ekosistemi işleri ve tepkileri ile geleceği inşa edeceğiz. Oyun oynayan çocuk için iki yada 3 seçenek vardır. Durmadan oyun oynamak, oyunu geliştirmek, oyunu satmak…

Ben Acun ılıcalı nın başarısının bu ekosistemde doğmasında ve yaşamasında bu alanda fırsatları tevazu ile kabul etmesinde kurallara uyması ve işin gereğini kapitalist bir eylem içinde yapmasına bağlıyorum ki bu kaçınılmaz başarı formülüdür. Karakter ve işe imanın kurallarını yapmak koşulu ile…

Eğer siz ülkede bu konularda başarı yakalayacaksanız bu başarı için bu ekosistemi yaratacaksınız ve ihtiyaçları karşılayacaksınız. Sonrada gerekli Pazar ve yatırımcıyı sağlayacaksınız.

Projemize para koyan yatırımcı bulduk da ihracatı 300 milyara çıkarmadık mı? İhracat uzmanlarımız her yerde ulaşılır oldu da kobiler ihracat mı yapmadı. Ürünlerimizin reklamı için uzaya atacak roketimizde var dıda atmadık mı?

Alem bizi kendi mahallemizde görsün mahallede racon vardı kestik ses mi kesseydik derdi Turabi…