21 Ocak 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Doğal Taş ve Mermer İhracatı ile Hedef KANADA

Misyonunu ülkenin dış ticaret hacmini arttırmanın yanı sıra yeni ihracatçılar ile ülkeye değer katmak olarak belirleyen Türkiye ihracat merkezi GATEOFTEC Türk ihracatının gelişimi ve büyümesini hedefleri arasında göstermektedir.

Gateoftec kurucu genel müdür Murat Işık bu hedefleri belirlerken yalnızca Türkiye merkezli bir yapı oluşturmanın dışında yurtdışı merkezli çok kollu bir yapının Türk ihracatı açısından büyük bir önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Taşlar bloklar halinde çıkartılıyor!

Doğal taş ve mermerler devasa taş ocaklarında kesilerek veya diğer yollar ile temelinden ayrılarak 1.5m ve 2.5 gibi 6 m3 boyutlarında bloklar halinde çıkartılıyor. Bazı ocaklarda taş bloklar küçük çaplı patlayıcıların yardımı ile gün yüzüne çıkartılıyor.

Kanada doğal taş ihracatı

Kanada’da doğal taş kavramı boyutlu ve mimari taşları temsil etmektedir. Taş ocaklarından çıkarılan taşların bloklar halinde işlenmesini ifade etmektedir. Kanada ülkesi yıllık yaklaşık 29 milyar dolarlık yapı malzemesi ithalatı gerçekleştiriyor.

Bu rakamlar ile Kanada dünya genelinde 6. Sırada bulunuyor. Türkiye’de çıkarılan doğal taşların Kanada’ya ihracatında 2017 yılı itibari ile 30.9 milyon dolarlık bir ihracat geliri sağlanmıştır.

Gateoftec kurucu genel müdürü Murat Işık, “Kanada’da Türk doğal taşları için büyük bir ihracat potansiyeli var, gelecek yıllarda da bu potansiyel kaybolmayacaktır”. Dedi. Türk doğal taş üretim seviyesi ve kalitesinin Kanada potansiyel pazarına hitap edebilecek seviyede olduğunun altını çizen Işık, Türk ihracatçılarının uzak mesafe korkusunu Gateoftec’in yeneceğini, Kanada ile mermer ihracatının artmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye mermer ve doğal taşta rekor kıracak düzeyde!

Türkiye’nin yaptığı doğaltaş ihracatında ilk sırayı 2021 yılının ilk ayları itibari ile 246 milyon dolarlık aslan payı ile Çin alıyor. İşlenmiş Türk doğaltaşında en yüksek talebi 135 milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri yapmıştır. Türkiye 2020’nin 10 aylık bölümünde 1 milyar 424 milyon dolarlık doğaltaş ihracatı gerçekleştirmiştir.

Gateoftec kurucu genel müdürü Murat Işık, Türkiye’nin doğal taş ve mermer alanında lider ülkelerden biri olduğunu ve hatta bu alanda rekor kıracak düzeyde büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Türk mermerlerinin dünya genelinde yoğun ilgi sahibi olduğunu sözlerine eklerken, Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının resmi ikameti olan Beyaz Saray’da Elazığ Vişnesi olarak nitelendirilen bordo renkli bir mermer kullanıldığına, John F. Kennedy hava limanında Ege mermerleri ile yapılmış bir apron olduğuna ve dünyada ünlü şarkıcı Rihanna’nın evinde Afyon mermerinden yekpare bir küvet olduğunu ve dünya çapında mermerleri ile Türkiye’nin bu alanda rekorlar kırabileceğini söyledi.


Umut Anıl Süslü

Konuşmaya Başla