İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Devlet Teşvikleri Nasıl Alınır?

Devlet Teşvikleri, ülkelerin ekonomilerinde oluşan bozulma sonrasında ya da kriz dönemlerinde işletmelerin darboğazdan çıkabilmelerini sağlayabilmek ve ekonominin daha güçlenmesini başarabilmek için işletmelere yardımda bulunmasıdır diyebiliriz.

Ülke ekonomileri zaman zaman krizlerle karşılaşır. Bu durumlarda da genelde üretim düşmeye başlar ve istihdam azalır. Bununla doğru orantılı olarak yatırımlar azalır, Ar-Ge ve inovasyon üzerine yapılan çalışmalar azalır. Hükümetler ise bu durumu değiştirebilmek adına farklı farklı yöntemlerle müdahale ederek krizi çözmeye çalışırlar. O yöntemlerden bir tanesi de devlet teşviğidir. Devlet teşviği tabii ki sadece kriz ya da durgunluk dönemlerinde uygulanmaz. Ülkeler, ekonomilerini daha iyi seviyeye getirmek, güçlendirmek ve büyütmek için destekler vermektedir. Yani aslında var olan üretim, tüketim, yatırım, istihdam gibi konular üzerine artış yaşanması için devlet teşviği verilmektedir.

İşletmeler açısından teşvik almak, toplam işletme maliyetlerinin minimize edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü teşvik kapsamında ödenmesi gereken vergi, harç, prim vb. unsurlar ödenmemekte veya kısmen ödenmektedir. Bu da işletmeler açısından maliyetlerin azaltılması demektir.

Genellikle teşviklerden faydalanabilmek için yatırım yapmak şarttır. Yani kaynaklarınızı belli bir yatırım konusuna kanalize etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda, teşviklerden faydalanabilmek için ilgili teşvik programına başvuru yapmak gerekir.

Ülkemizde birçok teşvik bulunmaktadır. Tek bir teşvik programı bulunmamaktadır. Bu nedenle, kimler teşvik alabilir sorusunun cevabı değişkenlik gösterebilir.

  • Yatırım teşvik belgesi: Yatırımcılar alabilir.
  • İŞKUR teşvikleri: İşsizler ve işletmeler alabilir.
  • SGK teşvikleri: İşletmeler alabilir.
  • Teknopark teşvikleri: İşletmeler alabilir.
  • Ar-Ge merkezi teşvikleri: İşletmeler alabilir.
  • Özel okul teşvikleri: Okullar ve öğrenciler alabilir.
  • KOSGEB, TKDK ve diğer kurumların teşvikleri: İşletmeler alabilir.

Belirtilen kurumlar tarafından sağlanan devlet teşvikleri için kurumların belirlediği tüm şartlara uyum sağlamak gerekir.

Konuşmaya Başla