12 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

COVİD-19 Sürecinde E-İhracatta Sorunlar! Fırsatlar!

Pandemiyle birlikte e-ihracatta hızlı bir şekilde gelişerek büyümektedir. Coronavirüs salgınıyla en hızlı artış gösteren alanlardan biri de e-ticaret olmuştur. Covid-19 salgınıyla, dijital teknolojiler, internet üzerinden yapılan alışverişi önemli ve hızlı derecede arttırmıştır. Zamandan tasarruf etmek, sosyal mesafe ve hijyen kurallarından dolayıyla kişiler internet üzerinden alışverişe yönelmişlerdir.

Türkiye’de 2019 yılında 136 milyar TL e-ticaretin hacmi 2020’de 240’milyar TL’ye yaklaştığı araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. 2021 yılında ise bu sayının 400 milyar TL’ye çıkması beklenmektedir.

Bu gelişmeler ile birlikte e-ticaret işlemleri sınır ötesine de yansımıştır. Sınır ötesi ihracat geçtiğimiz yıllarda 856 milyon dolara ulaşırken bu yıl ki rakamların 2 milyon dolara yaklaşmasının beklendiği ifade edilmiştir.

Fakat bu alandaki büyük bir sorun, ürün fiyatının 5 kata kadar ulaşan lojistik maliyetleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda çalışan kişiler Türkiye’de Çin’e benzer politikalar uygulanırsa ve desteklenirse e-ihracat oranının 5-6 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtilmektedir.

E ihracat Sorunları Türk Lojistik Merkezi Olmadan Çözülemez

E-İhracatın önündeki en büyük problem lojistik maliyetleridir. Kurum ve kişilerin artmasıyla e-ihracatın maliyetlerinin düşeceği belirtilmektedir. Günümüzde 3 dolarlık bir ürünü Avrupa Birliğine 17 dolara gönderiyoruz fakat aynı ürünü Çin’deki Pazar yerlerinde 2 dolara geldiğini görebiliriz. Firmalar aynı olsa da orada devlet destekleri yapılırken Türkiye’de olmamaktadır.

Teknolojik gelişmelerin artmasıyla da e-ihracat önemli bir eğilim haline gelerek bu yıl daha da artması beklenmektedir. Devlet Destekleri artış gösterirse bu rakamların kısa sürede daha da artacağı beklenmektedir.

Kur farklarının da avantaja çevrilmesi noktasında e-ihracat önemlidir. Satılan ürünlerin normal ihracat değerlerinden bir iki kat daha fazla satılmaktadır. İadeler ile birlikte lojistik de burada önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bunun için lojistik şirketlerinin merkezlerinin olmasının bir çözüm yolu olacağı belirtilmektedir.

EMİNE GÜL TÜRK