İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Twitter

Twitter Türkiye temsilcisi atadı

Twitter Türkiye temsilcisi atadı

Tartışmalı yeni Ankara yasasını sunmak için Twitter, sansür korkusuna rağmen ülkede bir temsilci atadığını duyurdu. Sosyal Ağ Twitter, yetkililerin talebi üzerine kendisini içeriği kaldırmaya zorlayabilecek tartışmalı bir yasaya tabi olarak Türkiye’de resmi bir temsilci atayacak.

Sosyal ağ Cuma akşamı yaptığı açıklamada, “Twitter’ın Türkiye’de onu kullanan herkesin erişimine açık kalması için orada bir tüzel kişilik kurmaya karar verdik.” Dedi.

Türk hükümeti, Ankara ile sosyal medya devleri arasında aylarca süren açmazdan sonra alınan bu kararın kendisine bildirildiğini söyledi.

Ocak ayında Türkiye, Twitter’ı Ekim ayında yürürlüğe giren bir yasa uyarınca yasal temsilci atamaya zorlamak için reklam gelirlerinden men etti.

Bu yasa uyarınca, Türkiye’de bir temsilcisi bulunan sosyal ağlar, Türk makamlarının talebi üzerine 48 saat içinde içeriği kaldırmaya zorlanabilir. Reddedilme durumunda çeşitli cezalar verilir.

Ocak ayında Facebook gibi ana sosyal ağlar son aylarda Türkiye’deki temsilcilerini atamıştı .

İzlenen sosyal ağlar

Türk hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal ağlara “düzen getirme” çağrısı yapmasının ardından çıkarılan bu yasanın siber zorbalıkla mücadeleyi amaçladığını savunuyor.

Ancak kendisini eleştirenler için bu metin, sansüre kapı açıyor, Türk yetkililer, özellikle 2016’daki darbe girişiminin ardından baskıdan bu yana, sosyal ağlardaki eleştirmenleri yorulmadan takip ediyor.

Sosyal ağlar Türk hükümeti tarafından yakından izleniyor ve basit tweetlere dayanarak “devlet başkanına hakaret” veya “terör propagandası” nedeniyle çok sayıda dava açıldı.

İfade Özgürlüğü Derneği tarafından hazırlanan bir rapora göre Türkiye 2019’da 408.000 siteye, 40.000 tweet’e, 10.000 YouTube videosuna ve Facebook’ta 6.200 paylaşıma erişimi engelledi.

Türkiye kolay kaybedilecek bir ülke değil. Türkiye ekonomisi tüm sosyal ağlar için önemli potansiyel barındırıyor.

Sercan Burak
İGEME Kanada

Konuşmaya Başla