16 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Sağlık Turizmin de Gelecek İçin Gündem

Sağlık turizmi kişinin sağlığını koruması amacı ile ülkeler arasında yaptığı süreli göçe verilen isimdir. Son yıllarda büyük oranda gelişme kaydeden sağlık turizmi sektörü ihracat alanında büyük bir pay kazanmıştır. 100 milyar doları aşan bir pasta payı ile tüm ülkelerin iştahını kabartmıştır. Sağlık turizminin amacı kaliteli ve uygun fiyatlı sağlık hizmetinin kişiye verilmesidir.

Sağlık Turizminin dünyada ki gündemi

Sağlık turizmi gündemi teknolojik gelişmeler ile doğru orantılıdır. Bu sektör her geçen gün gelişmekte ve farklılaşmaktadır. Sağlık turizminin gündemini ele alırken öncelikle bu sektörün güncel sorunları ele alınmalıdır. Sağlık turizmi içerisinde en büyük çıkar hasta ihraç eden ülkeler lehindedir. Sağlık poliçelerinin dış ülkelere taşınamaması sağlık turizmi üzerinde ki en büyük engellerden biridir. Yapılacak doğru anlaşmalar ile bunun önüne geçilmeyi hedefleyen projeler mevcuttur. Sağlık teknolojisi alanında her ülke aynı derecede gelişmişlik gösterememiştir bu durum sağlık turizmi üzerinde değişken bir öneme sahiptir. Vize problemleri kültürel farklılıklar konuşulan dilin farklı olması diğer engeller olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık turizmi çok büyük bir ihracat payıdır ve ülkelerin bu problemleri kaldırmak için adımlar atması elzemdir.

Sağlık turizminin dünya gündemi sürekli değişim göstermektedir. Son olarak Türkiye bu alanda çeşitli gelişmeler yaşamıştır.

Hürriyet’in haberlerine göre;
Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni iş birliği

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TSAB) ile Azerbaycan Seyahat Acentaları Birliği (ATAA) arasında turizm hacminin arttırılması için iş birliği protokolü imzalandı. Yapılan konuşmalarda iki ülke arasında ki sağlık turizminin büyük bir öneme sahip olduğu belirtilirken ihracat paylarının arttırılmasının hedeflendiği söylenildi.

Irak Lübnan’dan petrol karşılığı Sağlık Turizmi hizmeti alacak
Çeşitli sebeplerden dolayı terör olaylarının merkezinde bulunan Irak hükümeti ile Lübnan arasında yapılan anlaşmaya göre Irak Lübnan’dan petrol karşılığında sağlık turizmi hizmeti alacak. Sağlık alanında 2019 yılında yapılan Irak’ta modern hastanelerin açılması ve sağlık personellerinin yetiştirilmesi içerikli anlaşmaya ek olarak petrol karşılığı sağlık hizmetinin eklendiği bir madde olduğunun altı çizilen açıklamada, Lübnan’da ekonomik rahatlama ve Irak’ta ise sağlık sektörünün canlanmasının hedeflendiği belirtildi.

2021 Rekor kıracak

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanının 2021’in başında yaptığı açıklamalara göre 2020 yılı pandemi dolayısı ile yüz 20 lik bir kayıp ile kapandı. 2021 yılının ilk çeyreğinin hasarsız bir şekilde atlatmanın önemine dikkat çeken TSTD başkanı Uzman Doktor Servet Terziler 2021’in geri kalanının 2019’yılı yüzdesini geçeceğini belirtti. 2020 yılı için en çok sağlık turizminin Avrupa ülkelerinden yapıldığını belirten terzi estetik ameliyatların bu alanda büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerine ek olarak hedefte Asya ülkelerini olduğunu söyleyen Terziler, sağlık turizminin hizmet sektörüne yaptığı katkıyı sürdüreceğini söyledi.

Sağlık Turizmi Hiser ile artacak

Ankara Ticaret Odası (ATO) Hizmet Sektörünün Rekabet Gücünün Arttırılması Projesini duyurdu. Ankara’da ki sağlık kuruluşları ile turist getiren acentelerin 3yıl içerisinde dünya ile rekabet edebilecek hale getirilmesi hedefleniyor. Başkent ve Türkiye ekonomisinin gelişmesi için yapılacak en kıymetli işlerden birinin sağlık turizmi gelirlerinin arttırılması olduğunu belirten ATO başkanı Gürsel Baran termal kaynaklar açısından Ankara’nın zenginliğine dikkat çekti. Dünyanın en kıymetli termal kaynağı olarak kabul edilen Fransa Vichy kaplıcasının suyuna eş değer bir kaynağın Haymana’da olduğunu söyleyen Baran, başkentin sağlık turizminde hak ettiği yere ulaşmasını hedeflediklerini belirtti. Esenboğa havalimanının direkt yurtdışı uçuşları konusunda çalışmalar yaptıkları sözlerine ekledi.

Sağlık turizmi dünyada nasıl tanımlanır

Sağlık turizmi tanımı yukarıda yapmış olduğumuz gibi kişinin sağlığını koruması amacı ile yaptığı geçici göçe verilen isimdir. Türkiye’de olduğu gibi dünyada da sağlık turizmi üç ana başlık altında incelenmektedir.

  • Termal Sağlık Turizmi: Kaplıca terapileri ve fizyoterapileri kapsayan turizmdir.
  • Medikal turizm: İleri düzey cerrahileri, estetik cerrahileri, diş göz ve diyaliz tedavileri için kullanılan terimdir.
  • Yaşlı ve Engelli turizmi: Gezi turları ve bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, klinik otellerde ki rehabilitasyon hizmetleri engelliler için özel bakım gibi hizmetleri kapsayan turizm türüdür.

Dünya genelinde sağlık turizmi verilerine bakıldığında Almanya 265 termal tesis ile lider konumda bulunuyor. Bu tesislerin yatak kapasitesi 750 bin kişi konumunda.

  • Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da 60’ar tedavi merkezi vardır. 500 bin hastaya ev sahipliği yapılıyor.
  • Fransa’da 104 adet, İspanya’da 138 adet İtalya’da 360 adet kaplıca bulunmaktadır.
  • Rusya yılda 8 milyon turisti kür tedavileri için ağırlamaktadır.
  • Japonya 1500 kaplıca ile bu alanda zirvenin sahibidir. Bu ülkede 100 milyon gecelemeli termal turizm yapılmaktadır.
  • Amerika’nın Arkansas eyaletinde 55 bin kişilik termal bir tesis vardır.
  • Almanya ve Macaristan yılda 10 milyon termal turist göndermektedir. Rusya 8 milyon Fransa 700 bin İsviçre 800 bin İspanya 400 bin termal turist alan ülkelerdir. Bu alanda zirve 12 milyon ile Japonya gelmektedir.


2019 yılında sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelen kişi sayısı 662 bin olarak hesaplanmıştır.