İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Maske ihracatı yapan adamdan bilgi kırıntıları…

MASKE – MEDİKAL MALZEME – İHRACAT ve SÜREÇ YÖNETİMİ Her şey yeniden başlayacak… Avrupa Birliği, Avrupa tıbbı ve diğer çalışanlar için gerekli malzemelerin artık yeterli olduğu sonucuna varıldıktan sonra koronavirüs koruyucu ekipman ihracatı üzerindeki kontrollerini Salı günü sona erdirdi.
Hindistan ve Fas ihracatı serbest bıraktı. Malezya ve Vietnam ihracatı serbest bıraktı… Geçmiş olsun…

Sağlık krizi azaldıkça, Avrupa’daki koronavirüs kısıtlamalarının en son aşamalı olarak kaldırılması, giderek artan sayıda AB ülkesi, ikinci covid-19 dalgası ile başa çıkmak için çok daha iyi bir konumda olduklarından emin.

Blok, tüm kişisel koruyucu ekipman için 15 Mart’ta bir ihracat yetkilendirme programı başlattı; bu, ancak daha sonra tek tek AB ülkeleri tarafından onaylandığında AB üyesi olmayan bir ülkeye ihraç edilebilir.

Şema bir ay önce revize edilen ürünleri maskeler, koruyucu gözlükler, tulum ve önlükler gibi giysilerle sınırlandı. Ayrıca Batı Balkan ülkelerini kısıtlamalardan muaf tuttu. AB ülkelerinin daha sonra ihracata izin verilip verilmeyeceği konusunda Avrupa Komisyonuna danışmaları gerekiyordu.

27 ülkeden oluşan AB’deki ticaret politikasını denetleyen Komisyon, ihracatçıların geçtiğimiz ay 1.300’den fazla yetki talebi yaptığını ve% 95’inin onaylandığını söyledi.

Bunun sonucunda AB ülkeleri 13 milyon maske, 1 milyon koruyucu giysi, 350.000 gözlük ihraç etti.

Kısıtlamalar, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere bir dizi ülkenin kendi ihracat kontrollerini başlatması ve İtalya gibi bu tür ekipmanlara en çok ihtiyaç duyan diğer üyeleri kızdırması sonrasında ortaya çıktı.

AB çapında ihracat üzerindeki kontroller, blok içindeki koruyucu ekipman akışını büyük ölçüde restore etti.
Murat IŞIK

Konuşmaya Başla