17 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

KOSGEB Tasarım Desteği

KOSGEB TASARIMINIZI DESTEKLİYOR

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltması olan KOSGEB, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü artırmak, rekabet güçlerini yükseltmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur. Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında,  küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik destek programları uygulamaktadır.

KOSGEB’den, çalışan sayısı 250’nin altında olan, yıllık cirosu veya bilanço büyüklüğü 2 yıl üst üste 25 milyon TL’yi geçmeyen küçük ve orta ölçekteki işletmeler ve girişimciler faydalanabilir. Desteklerden yararlanmak isteyen işletmelerin, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olması gerekmektedir. KOSGEB’e veri tabanına  www.kosgeb.gov.tr adresinden kayıt olabilirsiniz.

İş veriminizi arttıracak yeni bir ürün tasarımı gerçekleştirmek istiyorsunuz.Belki de yıllardır bu ürünü tasarlamak için çabalıyorsunuz.İşte tam da bu noktada KOSGEB sizi çok güzel bir destek sunuyor tasarım desteği.İş Geliştirme Destek Programı kapsamında var olan tasarım desteği, İşletmelerin ürün tasarımı için alacağı tasarım hizmetlerine ilişkin giderler desteklemektedir.

KOSGEB bu desteği yeni fikirlerin ortaya çıkması, hayat bulması,ülke çapında üretime teşvik edilmesi için vermektedir.Genel olarak desteğin üst limiti 50.000 TL’dir ve %60 olarak destek sunmaktadır.

Her bir ürün tasarımı için destek üst limiti 2.000 TL’dir. Ancak ürün tasarımının Patent Belgesi, Faydalı Model Belgesi, Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi veya Entegre Devre Topografyaları Tescil Belgesi alımı ile sonuçlanmış olması halinde destek üst limiti  10.000 TL’dir.