İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Korona virüs sonrası için yapılacaklar “3”

Koronavirüs sonrası için ve şuan yapılacaklar 3

Bir kaç danışman ve profesyonelle konuştum. Öneri istedim 10 günde bir sürü eğitim ve danışmanlık videosu izledim. Biz danışman ve uzmanlar hep ortada konuşuyoruz. Oysa herkes kullanma kılavuzu istiyor. Yuvarlak cevaplar, toptancı bilgiler ve herkesin kabul edeceği öneriler. Genel geçer ifadeler ve sorular. Ancak ne yazık ki herkes soruyu tekrar ediyor. Hatta okullar ödev veriyor. Herkesin bu konudaki cevabı değerli. Ancak kimse bilmiyor. Bugün benzer bir soruya cevabı bilsem ve uygulasam NOBEL’i alırdım birde para sayma makinesi dedim.

Korona sonrası için ne yapılacak, herkes şuanı konuşuyor. Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Neden hala hasta sayısı akşam veriliyor? Herkes pandemi yerine panik atak ve krizi tartışıyor. ekonomi ne olacak, diye soruyor sunucu bilim adamımız adının önündeki ünvan benim yazımdan uzun  Bilim insanı “yaşandıktan sonra sorup öğreneceğiz” dedi. Ben eyleme geçmek için tarih bilim ve tecrübeye inanırım. Büyük buhran, kolera, ikinci dünya savaşı, atom bombası gibi bir çok felaket sonrası zamanı okumak çalışmak empati kurmak benim açımdan başlangıç olabilir.

Ancak bizde bu gemideyiz. Çok şey bildiğimizi ve yaptığımızı söylüyoruz. İnsanlara danışmanlık yapıyoruz. Bu konuda eğitimler yapıyoruz. Peki neden biz neler yaptığımızı neler bildiğimizi ve bu dönemi nasıl geçireceğimizi sizinle eş zamanlı paylaşmayalım. Çözüm önerilerimiz ve sonuçlarını birlikte konuşacağız. Bunu birlikte takip edeceğiz. Olumlu olumsuz.

İGEME ve Biz iyimseriz. Hayata bakışımız baş edebileceğimiz dertlerle işlerle uğraşmak, başaramayacağımız ilgi alanımız yada uzmanlığımız olmayan alanlarda dua edip işimize bakmaktır.

Korona Virüste de bu stratejimize uygun hareket edeceğiz. Önce korona dan korunacağız. Sosyal izolasyon ve uzaktan çalışmaya uyacağız. Sonra işimize odaklanacağız.

a) Bigdata (Büyük veriyi) çalışacağız.
Olası pazarımız kim?
Bu eko sistemdeki kişilere nasıl ulaşacağız?
Elimizde ki veriyi temizliyeceğiz. Bu zamana kadar gelmiş geçmiş veritabanımızı temizleyeceğiz. Verimizi segmente ederek satış ve hedef kitle araçlarına uygun hale getireceğiz. Buna başladık.

b) Dijital Dünyada es geçtiğimiz tüm çalışmaları tamamlayacağız.
Var olmak için gerekli çalışmaları yapmayı bırakın web masterlara hayal ettiğimiz beklediğimiz bir çok şey var. Yapmamışlar, eksik yapmışlar, neler yapılacak, nasıl yapılacak, bugün ne yapmalı, gelecek için ne yapmalı kısmını çalışacağız.

Örneğin seo ve sem açısından eksiklikleri tamamlayacağız.
Sitemizi ve şirketimizin yeni yüzünü hazırlıyoruz sizin için. Email de ki imzamızı bile 2 yıldır güncellememişiz. İmzamızı adresimizi antetimizi ve kurum kimliğimizi güncelleyeceğiz.

Videolar çekeceğiz. Bu süreçte eksik dökümanları ve dosyaları tamamlayacağız. Sitenin ingilizce- almanca – fransızca – arapça – rusça – çince dillerini tamamlayacağız.
Dünyada ve Türkiye de bir ilk olarak PODCAST ve YOUTUBE entegrasyonu ile İhracatın sesi ve kanalını sitemizden takip edebileceksiniz.

c) Bir kaç gündür sistemdeki hatalardan kaynaklı bazı insanlara çok mail attık ama bu dönemde Türkiye’nin en geniş veri tabanı ile bilgi alış verişi için Toplu mail bülten sistemi için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

d) Gelecek için Eylülden başlayarak “Fırsatlar ülkesi Türkiye” sloganı ile dünyanın önemli noktalarına ulaşacak roadshow planımızı yapıyoruz.

Takip edin…

Konuşmaya Başla