21 Ekim 2021

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

İngiltere için uygulanan SEYAHAT serbestisi planı…

Büyük elçilik açıklama yaptı.

Ancak Açılım tam açılım değil. Gitmeden önce test, Türkiye’deki hiç ama hiç bir aşı kabul edilmiyor. Gidince evde yada otelde daha light bir karantina ama tekrar test ve özgürlük oda randevu ve çalışma sistemine göre…

Gene bir sürü sıkıntı ile açıldı yani. İnşallah planlarımız turizmimiz ve sağlık turizmimiz için bir an önce serbesti sağlanır.
İngiltere’nin 22 Eylül’den itibaren kırmızı seyahat listesinden Türkiye’yi çıkarması yeni bir tartışma başlattı. İngiltere’nin her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların ise karantina zorunluluğunu kaldırması, Türkiye’de yapılan Phizer/Biontech aşılarını bile tanımaması şaşkınlıkla karşılandı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği son seyahat güncellemesi ile ilgili bir açıklama daha yayınlayarak aşıların tanınması için çok önceden çalışma başlattıklarını ve yakın zamanda daha da yoğunlaştıklarını açıkladı.

“Ülkemizden İngiltere’ye Seyahatlerdeki Kurallara İlişkin Güncel Duyuru”

İngiltere’nin uluslararası seyahatlere ilişkin trafik ışıkları sisteminde 17 Eylül günü yapılan gözden geçirmeyle Türkiye 22 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kırmızı listeden çıkarılmıştır.

Buna göre, ülkemizden İngiltere’ye seyahat, Birleşik Krallık (BK) vatandaşı ve BK’da oturum izni olanlar dışındakiler için de mümkün hale gelecek; ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.
Bu çerçevede, 22 Eylül günü Londra saatiyle sabah 04:00 itibarıyla ülkemizden İngiltere’ye varacak yolcular için
geçerli olacak kurallar aşağıdadır:

– Ülkemizden İngiltere’ye seyahat edecek kişiler, seyahatten önceki son 72 saat içinde PCR testi yaptırmak zorundadır.
– Yolcuların, seyahat öncesinde yaptıracakları teste ilaveten, İngiltere’ye varışlarının ikinci ve sekizinci gününde, ücreti mukabili yaptıracakları PCR testlerinin rezervasyonunu, yine seyahat öncesinde yaptırmaları gerekmektedir.

-Yolcular, seyahat öncesinde Yolcu Bildirim Formu (Passenger Locator Form) doldurmalıdırlar. (Bağlantı: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk)

-Yolcular, kendi bildirecekleri adreste (kendi evi veya tanıdığının evi veya otel) 10 gün süreyle karantinaya girecektir.
Diğer taraftan arzu edenler, İngiltere’deki karantinada beş tam gün geçirdikten sonra, yine ücretini ödemek suretiyle ve sekizinci gün test rezervasyonunu iptal etmeden, bir PCR testi yaptırarak, negatif sonucuna istinaden karantinalarını erken sonlandırabilecektir. “Test-to-Release Scheme” adı verilen sözkonusu uygulamaya ilişkin ayrıntılı bilgilere, https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-test-to-release-for-international-travel adresinden ulaşılması mümkündür. Sözkonusu “Test-to-Release Scheme” uygulamadan yararlanmak için i) Seyahat öncesinde sözkonusu test için rezervasyon yaptırmak ve ii) Yaptırılan rezervasyona ilişkin bilgilerin İngiltere’ye varış öncesinde doldurulan yolcu bildirim formuna (passenger locator form) işlenmesi gerekmektedir. Sözkonusu programdan yararlanmaya, İngiltere’ye varışın ardından, karantina esnasında karar verilmesi halinde, yolcu bildirim formunun yeniden doldurulması gerekmektedir.

Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların ise karantina zorunluluğu bulunmamakta, yolculuk öncesinde yaptırılan testin yanısıra, varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki kurallara ilişkin ayrıntılı bilgilere (Red, amber, green lists: check the rules for travel to England from abroad – GOV.UK (www.gov.uk) bağlantısından ulaşılabilmektedir.

Ülkemizde yapılan Covid-19 aşılarına ilişkin sertifikaların Birleşik Krallık makamlarınca tanınması konusundaki girişimlerimiz, Türkiye daha kırmızı listedeyken başlatılmıştır. Ülkemizin kırmızı listeden 22 Eylül 2021 itibarıyla çıkarılacak olmasıyla aşı sertifikalarımızın tanınması yönündeki girişimlerimiz daha da yoğunlaştırılmıştır.”

Konuşmaya Başla