11 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Navlun Desteği

İhracat Taşımalarına Navlun Desteği

İhracatçılar, bir yerden bir yere gönderdikleri ürünleri için devletten taşıma maliyetlerinin bir kısmını geri alma hakkına sahiptir. İhracat yapan firmaların; Körfez Ülkeleri, Türki Cumhuriyeti, Afrika Ülkeleri ve diğer ülkelere, gemi, tır ve uçak ile yapılan ihracatlarında, navlun giderleri desteklenerek, hem işletmelerin ihracat düzeylerini, hem de belirlenen ülkelere yapılan ihracat düzeyini arttırmak amacıyla navlun desteği her yıl uygulanmaktadır.

KOBİ ve Büyük İşletmelerin;  ihracat taşımalarına deniz yolu ve kara yolu taşımacılığı için 5 ayrı ülke grubu, hava yolu taşımacılığı için 6 ayrı ülke grubu belirlenmiştir. Her taşıma için ihracı desteklenecek ürün grupları belirlenmiştir. Destek üst limitleri deniz yolu taşımacılığında konteyner başına ve konteyner hacmine göre, kara ve hava yolu taşımalarında ise ihraç edilen ton başına desteklenmektedir.

Destek hibe desteği olup başvuru dönemi sürekli açıktır. Başvuru süreçleri hakkında bilgi almak için bize ya da bağlı olduğunuz ihracatçı birliklerine ulaşabilirsiniz. Destek miktarı;

Deniz yolu taşımacılığı için 150-7000 TL/20-40-50 ft Konteyner -%20
Kara yolu taşımacılığı için 20-230 TL/Ton-%25
Hava yolu taşımacılığı için-900-1900 TL/ton-%25

Elif Gizem Aydın
Devlet Destekleri Uzmanı-Akredite Kobi Danışmanı