17 Mayıs 2022

İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

İhracata dayalı büyüme ve üretim açısından İHRACAT ?

İhracat Nedir?

İhracatın kelime anlamı; bir ülke içinde üretilen mal yada hizmetlerin döviz cinsinden satışı demektir.

Ancak ihracat dayalı büyüme ve üretim açısından ihracat ne demektir. Bunu tartışmak ve anlamak ihracatın kelime anlamının dışında bir çok mana ifade eder. Burada dile getirmek istediğimiz konu aslında ne?
İhracata dayalı büyüme modeli içeri deki kaynakların üretim alanında odaklanırken iç piyasadan daha çok dünyanın tamamının pazar olarak düşünülüp ona uygun üretim yapacak bir sanayi oluşturmak temeline dayanır.

İhracat bu şekilde ifade edildiğin de Ülkenin en önemli ve şemsiye sektörü haline gelir. Bu anlamda çalışan bir ekonomi daha çok ürün ve hizmet üretirken diğer tarafından daha çok mal ihracatı ile ülkeye döviz sokacaktır. Satabilmek eylemi içindeki ihracat ürün kalitesi ve farklı talepler nedeni ile ülke içinde üretim ve ürün çeşitliliğine sebep olacaktır.
Üretim satış döngüsü çoğu hizmet alanında bir çok sektör ve iş kolu oluşmasını tetikleyecektir. Ayrıca istenen ürün ve üretim prosesleri ülke içinde bir çok hammaddenin kullanım ve değerlendirilmesini sağlarken elde edilen bilgi ve endüstriyel know how ülkenin üretim döngüsüne fayda sağlayacaktır.

İhracatı Geliştirmek ve bu amaçla çalışmak bu anlamda bir kutsallık ve vatanseverlik ihtiva eder. Hem kapitalist hem vatansever oluna bilen ender alanlardan biridir ihracat.

​Ülke ekonomisine para akışı sağlamak, istihdam sağlamak, sadece satarken değil özel meslek ve hizmetler talep etmek ile oluşturduğu döngü İhracata Dayalı Kalkınma modelinin temel sonucudur.
İhracat bu yüzden memleket meselesidir. Bu yüzden ihracat demek sadece ihracat demek değildir.

Ülkemizin tüm kurum ve insanları ile uğraşması gereken, bu süreç bizim açımızdan geliştirilmeye muhtaç bir alandır. İgeme olarak ta bunun için çalışmaktayız.

Bu anlamda yeni ve çağdaş ihracatçılar yetiştirmek gerektiğine inanıyoruz. Zamanın ruhuna uygun çağdaş teknolojik imkanları ve sistemleri bilen ihracatçılar yetiştirmek gerekiyor…

Kurumlar, siyasi partiler yada dünyanın neresinde olursanız çılgın bir proje arıyorsanız 500 Milyar dolar ihracat projesini gerçekleştirmek için çalışın… Bakın neler oluyor…​

İhracat için yanınızdayız, yakınınızdayız İGEME olarak sizlere elimizden geleni yapmaya hazırız…