İGEME | İhracat Geliştirme Merkezi

İşimiz ihracat Gücümüz Türkiye. Dün Bugün Yarın Daima

Hususi Pasaport, Suudi Arabistan Ambargosu, Hatay Yangını İstihdam ve İşsizlik İlişkisi

Cayır cayır yanarken Hatay bu yangının kaynağı konusunda bir sürü şey söylendi, sabotaj, terör vs vs. Bu iş güvenlik görevlilerinin işi peki biz İGEME olarak yaşama nedeni ihracat olanların ne işi olabilir yangınla.

Türkiye ve Dünya hızla küresel ısınma nedeni ile tarihinde görülmemiş yangınlarla uğraşırken yeni bir sektörün doğduğu ve tüketim alanının geliştiğini fark etmek gerekiyor. Aklı fikri bir şey üretmek olan insanların bu alanı yadsımaması gerekiyor.

Bu gereksinim hızla çölleşen ve her 10 yılda bir 1 enlem alttaki sıcaklığı yaşayan yer kürede daha önce tüketilmeyen ürünlerin iklim ve coğrafya nedeni ile bir sonraki on yılda kuzey yada güneyde henüz ihtiyaç ve tüketim kültürü olmayan toplumlar sıcak iklim ürünlerine ihtiyaç duyacak.

İhracatçının ve direkt İGEME’nin görevi size bunu söylemek.

Hatay yangını sonrası yangın uçakları, yangın istasyonları, yangın orman yolları, çam ormanları, genç ormanlar gibi bir çok konuyu duyacaksınız. Sonra kış ile birlikte hep beraber unutacaksınız. Çünkü biz sistemsel değil tepkisel toplumuz dahası tepkisel bir sistemiz. Olacak olgu tartışılacak geçici çözüm bulunacak geçmiş olsun.
Konuşup unutup hayıflanacağız.

Biz Suudi Arabistan ambargosunu ilk duyuranlardanız 5 yıl önce gümrükte uygulanan belgelerle başladı herşey Security Form. Sonra zorlaştırma İthalatçı çözüm aramaya başladı. Bir çok ihracatçıya Mısır, Fas ve Bahreyni adres gösterdik. Gidin dedik. Hatta Mısıra Türk İhracat merkezi kuralım hatta menşeyi istasyonu açalım dedik. Murat boş ver dediler. Şimdi Ambargo resmileşti. Dün İhracat ve Ekonomi dünyası zoom toplantısı ile tepki ve endişe belirtti. Geçmiş olsun.
Ben başladım söylemeye şarkımı “sen hergece rüyalarımda gelip bana ağlıyorsun”…

Şarkı ya zevkten ya dertten söylenir bizimkisi dertten söyleniyor. Dün Rusya, Sonra Suriye, Sonra BAE, Şimdi Suudi Arabistan, Bir başka yansıması ABD, Cezayir, Mısırda %35 gümrük vergisi vs vs…

Müjde İhracatçıya Yeşil pasaport 4 yıl olmuş…
Gidecek ülke kalmadıktan sonra pasaportun ne anlamı kalacak bilmiyorum. Sayın Başkanımız teşekkür etmiş cumhurbaşkanımıza Yeşil pasaportun süresini uzattılar diye. İhracatçının verdiği 3-5 bin vize parasımı, dert, işlemler mi yoksa kapıda beklememi. Güzel hizmet yeşil pasaport bu ülkede 657 ye tabi herkes alırken ihracatçıda alsın. Ama aması benim İhracat Başkanım sevgili başkanım. Bizim için bugün ne yapacaksın. Allah için bu gün ne yapacaksın ihracatçı için.

Bize yeni bir adres yeni bir sektör, yeni bir vizyon verecek misin? . Elinde bulunan kamu kaynağı ve ihracat fonları ile bize yeni bir pazar yeni bir fikir verecek mi.

Bizim için ihracat için ne haber verecek. İGEME olarak biz diyoruz ki Suudi Arabistan’a nasıl ürün sokacağız. Nasıl ihracat pazarını koruyacağız.

İhracat için Suudi Arabistan’ı kaybetmek 5 Milyar dolar direkt yada dolaylı kayıp denebilir. Kimisi diyecek ki onlar Arap, Kimisi diyecek Aslında Müslüman değil, Kimisi diyecek ki önemli değil biz bize yeteriz. Bizde diyeceğiz ki konu bu değil. Suudi Arabistan’a ihracatı nasıl artıracağız, Bu sorunu nasıl çözeceğiz benzerini başka ülkelerde başımıza gelmeden çözeceğiz. Sonra diyeceğiz ki 150 – 180 250 milyar dolar nasıl olacak…

Konuşmaya Başla